YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünya Müslüman Alimler Birliği'nden çağrı
Dünya Müslüman Alimler Birliği'nden, Charlie Hebdo Dergisi'nde yer alan karikatürleri dünya genelinde protesto etme çağrısı yapıldı. Bugün ise dünyanın birçok ülkesindeki Müslümanlar, provakatif karikatürlere karşı protesto eyleminde bulundular.
Dünya Müslüman Alimler Birliği'nden çağrı
16 Ocak 2015 / 17:55 Güncelleme: 16 Ocak 2015 / 18:03

Birlikten yapılan yazılı açıklamada, "İslam ümmetini, Hz. Muhammed ve diğer peygamberlere veya semavi dinlere olan hakaretler karşısında dünya kamuoyunun tepkisini tescilleyecek yasal barışçıl gösteriler düzenlemeye çağırıyoruz" denildi.

İslam ülkeleri hükümetlerinden, peygamberlere veya semavi dinlere hakareti suç sayacak bir yasanın Birleşmiş Milletler'den çıkarılması girişiminde bulunmaları talep edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Dünya Müslüman Alimler Birliği, imam ve hatipleri, her türlü aşırılıktan sakınarak insanları doğru yola yöneltmelerine davet ediyor. İfade özgürlüğü adı altında fitne yaymanın, akıllı bir kimse tarafından kabul edilmesi mümkün değildir. İslam, Kur-an'ı Kerim ve Peygambere yapılan hakaretlerin devam etmesi korkunç sonuçlara sebep olabilir, çünkü bunlar şiddeti doğurur. Doğrunun yanında yer alarak hakaret içerikli karikatürlere tepki veren ve özgürlükçüleri vicdanlı olmaya çağıranlara teşekkür ederiz."

Karikatür dergisi Charli Hebdo'nun Paris'teki ofisine, 7 Ocak'ta düzenlenen silahlı saldırı ve sonrasında yapılan operasyonlarda 17 kişi yaşamını yitirmişti. Dergi, saldırılardan sonra basılan dünkü ilk sayısında Hz. Muhammed'i tasvir ettiği iddia edilen karikatürler yayımlamıştı.

Provokatif karikatürlere dünyadan tepki

Charlie Hebdo'da "Hazreti Muhammed'i tasvir eden karikatürler" yayınlanması dünyanın farklı ülkelerinde protesto edildi.

Ürdün

Ürdün'ün başkenti Amman'da, mizah dergisi Charlie Hebdo'da "Hazreti Muhammed'i tasvir eden karikatürler" yayınlanması protesto edildi.

Cuma namazı sonrası Amman'daki el- Hüseyni Camii önünde bir araya gelen binlerce Ürdünlü, son sayısında Hazreti Muhammed'i tasvir eden karikatürler yayınlayan Charlie Hebdo dergisine tepki gösterdi. Müslüman Kardeşler Örgütü'nün (İhvan) öncülük ettiği eyleme çok sayıda aşiret temsilcisi ile milletvekili de katıldı.

Charlie Hebdo karşıtı sloganların atıldığı eylemde, ağır hakaret içeren karikatürlerin yayınlanmasına müsaade eden Fransa yönetimi kınandı ve Fransız ürünlerinin boykot edilmesi çağrısı yapıldı.

Gösterinin ardından sloganlar eşliğinde Fransız Büyükelçiliği'ne yürümek isteyen protestocu gruba polis müdahale etti. Güvenlik güçleri ile protestocular arasında çıkan arbedede 4 kişi gözaltına alındı.

Öte yandan, Fransa'nın Amman Büyükelçiliği, bugün düzenlenen protestolar nedeniyle ülkedeki vatandaşlarını gün boyu alış-veriş merkezlerine ve kalabalık mekanlara gitmemeleri ve mümkün olduğunca dışarıya çıkmamaları konusunda uyarmıştı.

Sudan

Sudan’ın başkenti Hartum’da da Ulu Camii’nden çıkan bini aşkın protestocu, Hazreti Muhammed'i konu alan hakaret içerikli karikatürler yayınlayan Charlie Hebdo'ya tepki gösterdi.

“Fransız Charlie Hebdo’ya ölüm”, “Fransa’dan özür talep ediyoruz” ve “Allah’ın Resulüne asla!” yazılı dövizler taşıyan göstericiler hem dergi hem de Fransa aleyhinde sloganlar attı.

Ulu Camii imamı Kemal Rızk, Sudan hükumetinden Fransa büyükelçisini sınır dışı etmesini istedi.

Konuşmaların ardından Fransız Büyükelçiliği'ne doğru yürüyüşe geçen protestocu gruba polis müdahalede bulundu.

Mısır

Mısır’ın çeşitli kentlerinde de çok sayıda gösterici Fransız dergisinin karikatürleri yayınlamasını protesto etti.

Pakistan

Pakistan'ın güneyindeki Karaçi kentinde, Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'ya tepki gösteren grubun Fransız Başkonsolosluğu'na yürümesi üzerine polis müdahale etti. Çok sayıda protestocu gözaltına alınırken, bir gazeteci silahla yaralandı.

Cemaat-i İslami partisinin öğrenci örgütü, cuma namazı sonrasında ülke genelinde protestolar düzenledi. Fransız mizah dergisi Chairlie Hedbo'nun Hz. Muhammed'i tasvir ettiği iddia edilen bir kapakla yayınlanmasına tepki gösteren grubun Karaçi'deki protestosunda, grup Fransız Başkonsolosluğu binasına doğru yürümek istedi.

Grubu engellemek isteyen polis göstericilere göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile müdahale etti. Müdahalede çok sayıda öğrenci gazdan etkilenerek hastanelere kaldırıldı. Polis onlarca göstericiyi gözaltına aldı.

Olaylarda bir gazeteci silahla açılan ateş sonucu göğsünden yaralandı. Hastaneye kaldırılan ve tedavisi süren gazetecinin sağlık durumu kontrol altında.

Müdahalenin ardından göstericiler konsolosluk binasının bulunduğu bölgeden uzaklaşarak dağıldı.  

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler