YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünya medyasının çirkin Soma oyunu
İngiliz, ABD ve Almanya medyası Türkiye'deki Soma madencilerinin ölümünü yine tacirliğe alet etti.
Dünya medyasının çirkin Soma oyunu
16 Mayıs 2014 / 08:00 Güncelleme: 16 Mayıs 2014 / 08:26

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre; Türkiye ve dünya Soma'da 283 işçinin hayatını kaybettiği maden kazasına ağlarken bazı İngiliz, Alman ve Amerikan medyası adeta kına yaktı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair kirli siyasi hesaplarını öne çıkaran paralel medya kuruluşları, ülkemizi yasa boğan trajediyi çarpıtarak edepsiz başlıklar attı.

Gezi ve 17 Aralık'a rağmen 30 Nisan'da hezimete uğrayan BBC, Soma'da tekmelenen bir vekilin otomobilini 'Başbakan'ın makam aracı' diye servis ederken NYT 'Ülke çapında protestolar yapılıyor' yalanına başvurdu.

Der Spiegel ise Erdoğan için manşetten 'Cehenneme git' küstahlığında bulundu.

Soma'da meydana gelen ve yüreğimizi yakan maden faciasına dünya ağlarken bazı batılı medya organları, bu trajediyi fırsat bilip Türkiye'ye yönelik kinlerini kustu.

283 işçinin hayatını kaybettiği maden kazası için Rum gazeteleri 'Acınızı paylaşıyoruz!' şeklinde Türkçe başlıklar atarken bir takım İngiliz, Alman ve Amerikan medya organları ise ülkemize ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair kirli siyasi hesaplarını öne çıkardı.

Gezi kalkışması ve 17 Aralık'taki darbelere rağmen 30 Nisan yerel seçimlerinde hezimete uğrayan bu medya kuruluşlarından BBC, Soma'da tekmelenen bir vekilin otomobilini 'Başbakan Erdoğan'ın makam aracı' diye servis etti.

Cehennemlik bir manşet

Amerikan New York times gazetesi de ülkemizi yasa boğan Soma'daki acı yerine 'ülke çapında protestolar yapılıyor' şeklindeki yalan haberi manşete taşıdı. En büyük kütahlığı ise Gezi kalkışması sırasında 'Boyun Eğme!' diyerek Türkçe manşet atan Der Spiegel yaptı. Soma faciasını fırsat bilen Alman dergisi internet sitesinden Başbakan Erdoğan için 'Cehenneme git' edepsizliğinde bulundu.

Yalan haberde yarıştılar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kasıtlı biçimde çarpıtan Der Spiegel, BBC, Reuters, NYT, Fox TV, WSJ ile Die Welt gibi medya organları, Soma'daki kazadan sonra Türkiye'de ülke çapında protestolar yapıldığı ve cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde siyasi kavganın daha da ateşleneceği şeklindeki kirli dezenformosyona başvurdu.

BBC'den bir klasik daha

İngiliz kanalı BBC, Soma'daki madene giden vekillerden birinin protesto edilmesini ve otomobilinin tekmelendiği görüntüleri 'Başbakan protesto edildi ve makam aracı tekmelendi' şeklinde yayınladı.

BBC, protestocuların AK Parti Soma binasına saldırdığını, İstanbul ve Ankara'da da hükümet karşıtı protestoların düzenlendiğini kaydetti. BBC'nin Türkçe portalı ise 'Protestolarınızın videolarını gönderin yayınlayalım' çağrısında bulundu.

Amiral Gemisi'nin batışı

Obama yönetimine yakınlığıyla bilinen ve Beyaz Saray'ın 'amiral gemisi' diye nitelenen New York Times gazetesi ise Soma faciası sonrası insani trajedi yerine siyasi hesaplarını öne çıkararak 'ülke çapında AK Parti'ye yönelik protestolar yapılıyor' diye haber yaptı.

Fox televizyonu da madencilerin hayatını kaybettiği Soma'da ve Türkiye'nn diğer kentlerinde protestoların düzenlendiği ve protestocuların Soma Holding'in İstanbul'daki merkez binası önünde toplandıklarını aktardı.

Öfkeyi körükleyen yayınlar

Amerika'da yayınlanan Wall Street Journal gazetesi Soma'daki kazanın, Türkiye'nin halk sağlığı ve güvenliği kayıtlarının korkunç yüzünü ortaya çıkarmasının yanında, ülkenin ilk başkanlık seçimlerine üç ay gibi kısa bir zaman kala hükümete karşı öfkeyi şiddetlendirdiğini ileri sürdü. Guardian ise üç günlük yas ilan edilen Türkiye'de faciadaki ölü sayısının giderek arttığını yazdı.

Siyasi kavgaya benzin

İngiliz Sky News kanalı, ölü sayısının artmasıyla hükümet aleyhine protestoların da düzenlendiğini ve kalabalıklardaki birçok insanın hükümete kızgınlığını gösterdiğini ifade etti.

Bir başka İngiliz gazetesi Financial Times da, haberinde CHP'nin iki hafta önce Soma'daki maden kazaları ile ilgili TBMM'ye verdiği önergeyi öne çıkardı. Önergenin reddedildiği belirtilen haberde bu felaketin siyasi bir kavgayı ateşlediğine dikkat çekildi.

Asıl tuhaflık sizde olmasın!

Alman Die Welt gazetesi ise sanki Türkiye derin bir kaosa sürüklenmiş ve her yerde protestolar varmış gibi bir hava oluşturduğu haberinde 'Ortaya çıkan öfkeye, polis göz yaşartıcı bomba ile karşılık veriyor. Erdoğan ise iş kazaları konusunda 'tuhaf' konuşmalar yapıyor' diye yazdı.

İngiliz kanalı BBC, Soma'daki madene giden vekillerden birinin protesto edilmesini ve otomobilinin tekmelendiği görüntüleri 'Başbakan protesto edildi ve makam aracı tekmelendi' şeklinde yayınladı.

Der Spiegel'in kuyruk acısı

Türkiye'nin yaşadığı acıyı küstahça kullanan ve Gezi'de 'Boyun Eğme!' diyerek isyan çağrısı yapan Alman dergisi Der Spiegel, 30 Nisan'da yaşadığı hezimetin kuyruk acısını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için edepsiz bir manşet atarak çıkarmaya çalıştı.

Maden ocağının önünde yakınlarından haber bekleyenlerin hikayesinin anlatıldığı haberde, 'Bunlar kocası, kardeşi, oğlu veya amcasının haberini bekliyor: O hayatta mı?' ifadelerini kullanan dergi, felaketi hafife almakla suçladığı Erdoğan için ise 'Cehenneme git' edepsizliğinde bulundu.

04:15
 // mertce
Değerli kardeşlerim.allahimiz görüyor olup biteni.sizlere sesleniyorum kardeşlerim.bu tip cirkinlikte yayinlarini sürdüren kanallar ulkemizdedede var.derhal bu kanallari televizyonlarinizdan silin kardeşlerim.halka tepeden bakan halki asagilayan halka makarna yiyor diye gülen bu zihniyeti tasiyan adamlarin TV kanallarinii silin kardeşlerim.vakit birlik vakti.kenetlenin.millet eğilmez.TÜRKİYE YENİLMEZ....
17 Mayıs 2014 04:15
23:19
 // MUHAFIZ
O şerefsiz ALMAN basını neden yazmıyor,ALMANYA'da kundaklanarak HUNHARCA öldürülen 13 TÜRK vatandaşın failleri neden bulunup cezalandırılmıyor?yoksa Alman istihbaratı BND ile irtibatı mı var?HAMBURĞ'daki olayları neden yazmıyor?Almanya'daki öldürülen TÜRKLERİN failleri bulunmadığı için esas ANGELİKA MERKEL'in CEHENNEME GİTMESİ gerekir....
16 Mayıs 2014 23:19
YALAN HABERLERE KANUN CIKSIN!
 // OSMANLI
UZUN ZAMAN TAKIP EDIYORUM, ALMAN VE BAZI BASKA ÜLKELERDE HEP DURMADAN HÜKÜMETIMIZ HAKKINDA YALAN HABER VERIYORLAR. YALAN HABER TÜM DÜNYADA GAZETE OLSUN, TELEVISYON OLSUN YASAKLANMALI. CÜNKÜ YALANCILIK BIR SUCTUR. CEZALANDIRILMASI GEREK. BUNE YA, GELEN GIDEN KEYFINE VE CIKARINA GÖRE HABER YAPIYOR (LAR). ALMAN HALKINA KILICDAROGLUNUN VE GÜLENIN SAHTELIKLERINI VE YAPTIKLARI PISLIKLERI, ERDOGANIMIZ YAPMIS GIBI GÖSTERIYORLAR. ALLAHIM, BÜTÜN IYI NIYETLI, DOGRU YOLDA OLANLARIN GÖZLERINI AC....
16 Mayıs 2014 Cuma 09:32
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler