YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünya liderleri saldırıyı kınadı
Avrupalı liderler, Atatürk Havalimanı'ndaki patlamanın ardından, sosyal medya üzerinden tepkilerini paylaştı.
Dünya liderleri saldırıyı kınadı
29 Haziran 2016 / 07:41 Güncelleme: 29 Haziran 2016 / 13:55

Avrupa'dan birçok lider, havalimanındaki patlamaya ilişkin Twitter hesaplarından mesaj yayınladı.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, "Üye ülkemiz Türkiye, tekrar bir ölümcül terör saldırısının acısını yaşamaktadır. Bu sıkıntılı zamanlarda sizinle beraberiz." ifadelerini kullandı.

ALMANYA

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ise ''İstanbul'dan gelen haberle şok oldum. Düşüncelerim Türkiye'deki insanlarla beraber.'' değerlendirmesinde bulundu.

Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas, mesajında ''Haberler İstanbul'dan çok kötü. Düşüncelerimiz hayatını kaybedenler ve yaralılar için.'' ifadelerine yer verdi.

FRANSA

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Atatürk Havalimanı'ndaki saldırı sonrası büyük şaşkınlık yaşadığını, İstanbul'daki konsolosluklarının konuya ilişkin seferber olduğunu belirtti.

AVUSTURYA

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, "İstanbul Atatürk Havalimanı'nda korkunç terör saldırısı. Benim düşüncelerim, kurbanların dostları ve aileleriyledir." paylaşımını yaptı.

Kurbanların hangi milletten olduğunun henüz bilinmediğini ifade eden Kurz, İstanbul'daki konsolosluk yetkilileriyle temasta bulunduklarını kaydetti.

BELÇİKA

Belçika Başbakanı Charles Michel, "Düşüncelerim İstanbul havalimanındaki terör saldırısı kurbanlarıyla beraber. Bu çirkin şiddet eylemini kınıyoruz." ifadelerini kullandı.

Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders de, mesajında hiçbir şeyin şiddeti meşru gösteremeyeceğini belirtti.

22 Mart'ta terör saldırısına hedef olan Brüksel Havalimanı'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada da, "Kalbimiz, İstanbul saldırısının kurbanlarıyla. Brüksel, kurbanların ailelerine ve Türk vatandaşlarına en derin başsağlığı temennilerini iletiyor." ifadesine yer verildi.

LİTVANYA

Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite, "İstanbul'daki havaalanında aşağılık bir terör saldırısı gerçekleştirildi. Türk halkıyla birlikte duruyoruz." mesajını iletti.

ARNAVUTLUK

Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati de İstanbul'daki terör saldırısını şiddetle kınadığını belirtti.

HOLLANDA

Hollanda Dışişleri Bakanlığınca Twitter üzerinden yapılan açıklamada ise Bakan Bert Koenders'in, mevkidaşı Çavuşoğlu'nu telefonla arayarak, saldırıyla ilgili taziyelerini ilettiği bildirildi.

YUNANİSTAN

Yunanistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da "İstanbul'daki terör saldırısı yüzünden tiksinti ve dehşet içindeyiz. Teröre karşı komşularımızı ve dostlarımızı destekliyoruz." değerlendirmesinde bulunuldu.

RENZİ: "YÜREĞİMİZ TÜRK HALKININ ACISINI PAYLAŞIYOR"

İtalya Başbakanı Renzi: "Yüreğimiz Türk halkının acısını paylaşıyor"

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaşanan terör saldırılarından dolayı Türk halkı ve hükümetine taziye dileklerini ifade etti.

Avrupa Komisyonu toplantısı için bulunduğu Brüksel'de İtalyan gazetecilere açıklama yapan Matteo Renzi, "Türk halkı ve hükümetine taziyelerimi bildiriyorum. Komisyon toplantısı sırasında İstanbul'daki saldırı haberlerini aldık. Bu tip olaylar bir kez daha gösteriyor ki, uluslararası terörizm tehdidine karşı birlik içinde tutarlı ve güçlü bir tepki vermeliyiz. İtalyan halkı ve İtalyan hükümeti adına, Türklere yakınlığımızı ve dayanışmamızı ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

Renzi, Twitter hesabından paylaştığı iletide ise, "Yüreğimiz İstanbul'dan gelen trajik haberlerden dolayı Türk halkının acısını paylaşıyor. Her yerde terörizme karşıyız #AB" ifadelerini kullandı.

RUSYA

Rusya Devlet Duması Uluslararası Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov, Atatürk Havalimanı'nda meydana gelen patlamalarda hayatını kaybedenlere başsağlığı diledi.

Puşkov, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Tüm dünyadaki terör saldırılarının kurbanları suçsuz insanlardır. Rusya'dan, İstanbul, Brüksel ve Paris'i anlıyoruz. Başımızı eğiyoruz. Başsağlığı diliyoruz. Unutmuyoruz."

AZERBAYCAN

Aliyev, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığının resmi internet sitesinde yayımlanan mesajında, Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen acımasız terör saldırısında çok sayıda kişinin hayatını kaybetmiş olmasından son derece sarsıldığını bildirdi. 

Bu kanlı olaydan duyduğu öfkeyi dile getiren Aliyev, mesajında şunları kaydetti:

"Tüm dünya için dehşet verici bir belaya dönüşen terörizme karşı mücadelede güçlerin seferber edilmesinin, ortak ve kararlı çabaların gösterilmesinin vacip ve zaruri olduğunu düşünüyoruz. Yaşanan facia nedeniyle size, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına, kardeş Türk halkına kendim ve Azerbaycan halkı adına taziye dileklerimi iletiyor, yaralılara şifa diliyorum."

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı da Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısını kınadı. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Bu kanlı terör olayını şiddetle lanetliyoruz. Azerbaycan, terör mağduru bir ülke olarak, terörün tüm çeşitlerini kınıyor ve teröre karşı mücadelede kardeş Türkiye ile dayanışma içinde olduğunu bir kez daha yineliyor." ifadesi kullanıldı.

NATO VE AB'DEN MESAJ

NATO ve AB, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısı nedeniyle Türkiye'yle dayanışma mesajları verdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Twitter hesabındaki açıklamasında, "İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki saldırıyı kınıyorum. Kalbim, kurbanların aileleri, yaralananlar ve Türk halkıyla beraber." ifadesini kullandı.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Liderler Zirvesi'nin bitiminde düzenlendiği basın toplantısının başlangıcında terör saldırısına değindi. Tusk, "Her şeyden önce bugün İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dilemek istiyorum. Böyle zamanlarda bir arada olmalıyız." diye konuştu.

AB Komisyonu'nun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides, Twitter'dan "İstanbul Havalimanı'ndaki alçakça terör saldırısını kınıyorum. Türk halkı ve hükümetin yanındayız. Teröre karşı bir aradayız." mesajını paylaştı.

PAKİSTAN

Pakistan, Atatürk Havalimanı'nı hedef alan terör saldırısını şiddetle kınadı.  Pakistan'ın her zaman olduğu gibi "kardeş" Türk halkıyla birlik içinde olduğuna değinilen açıklamada, Türkiye'nin terörle kararlı mücadelesinin başarıyla sonuçlanacağı kaydedildi.

MALEZYA

Malezya Başbakanı Necib bin Rezak, Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısına ilişkin, "Bu haince bir saldırıdır." ifadesini kullandı.

AVUSTRALYA

Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop, İstanbul Havalimanı'ndaki terör saldırısını kınadı "Düşüncelerimiz ve taziyelerimiz Türkiye’deki insanlarla beraber." ifadesini kullanan Bakan Bishop,saldırıda ölen ya da yaralanan Avustralya vatandaşı bulunup bulunmadığının araştırıldığını da kaydetti.

SUUDİ ARABİSTAN

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi. Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansı SPA'da yer alan habere göre Kral Selman, Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısı sebebiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderdiği taziye mesajında, saldırıyı şiddetle kınadığını ve saldırının kabul edilemez olduğunu belirtti. 

SİNGAPUR

Singapur Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise "Atatürk Havalimanı'nda gerçekleşen bombalı saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Singapur olarak ölenlerin ailelerine başsağlığı, yaralananlara da acil şifalar diliyoruz. Böyle zor bir gününde Türkiye hükümetinin yanında olduğumuzu belirtmek isteriz." denildi. 

ENDONEZYA

Endonezya Dışişleri Bakanlığının resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, "Türkiye'nin İstanbul şehrindeki Atatürk Havalimanı'ndadüzenlenen saldırıyı kınıyor, kurbanların ailelerine sabır diliyoruz." ifadesi kullanıldı. 

KAZAKİSTAN

Kazakistan, Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen terör saldırısını şiddetle kınadı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kazakistan'ın dün gece İstanbul’da düzenlenen terör saldırısını şiddetle kınadığı belirtilerek “Kardeş Türkiye hükümetine ve halkına, insanlık dışı cinayet sonucu hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.” ifadesi kullanıldı. 

Başbakan Masimov'dan taziye mesajı

Kazakistan Başbakanı Karim Masimov da 36 kişinin ölümüne neden olan saldırının ardından Başbakan Binali Yıldırım’a başsağlığı mesajı gönderdi.

Masimov, Twitter'daki resmi hesabından Türkçe yayımladığı mesajda, “İstanbul’daki terör saldırıları nedeniyle Sayın Binali Yıldırım’a ve hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyorum.” ifadesine yer verdi.

ÇİN

Çin, Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısını şiddetle kınadı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Ley, dün Atatürk Havalimanı'nda 41 kişinin ölümüyle sonuçlanan terör saldırısına ilişkin, "Masumları hedef alan bu terör saldırısını şiddetle kınıyoruz" ifadesini kullandı.

avrupalı liderlerin söylemleri
 // adem kul
dikkat ettiyseniz avrupalı liderlerin çoğu terör saldırısı dememiş. saldırı veya şiddet demişler.eğer çevirilerde bir sıkıntı yoksa avrupalıların bunu kasıtlı yaptığını düşünüyorum....
29 Haziran 2016 Çarşamba 07:58
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler