YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünya İsrail’i cezalandırabilecek mi?
Dünya İsrail’i cezalandırabilecek mi?
Dünya İsrail’i cezalandırabilecek mi?
02 Şubat 2009 / 11:44 Güncelleme: 02 Şubat 2009 / 00:00


Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin İsrailli ordu komutanlarını savaş suçlarından yargılama imkanı olup olmadığını inceliyor.


Times'ın haberine göre, suçlamalar geçen ay yoğun sivil nüfus bulunan bölgelerde beyaz fosfor kullanımına ilişkin. Haberde,"Filistinli gruplar bu ay Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne başvuruda bulunduklarında, savcı, İsrail mahkemeye taraf olmadığından ülke üzerinde yargı yetkisi bulunmadığını bildirmişti" denildi.


BBC'nin Türkçe internet sitesinde yer alan basın özetlerine göre Times bu konuyu ele almış. Haberde şu ifadelere yer veriliyor: "Şimdiyse, UCM Savcısı Luis Moreno-Ocampo, Times'a Gazze'deki suçlara ilişkin olarak Filistin mahkemelerinin yargı yetkisi olanaklarını araştırdıklarını söyledi. Filistinli gruplar suçların işlendiği topraklarda devletin fiilen Filistin yönetimi olduğundan hareket etmişlerdi. Moreno Ocampo, "mahkemeye bir ülkenin başvurması gerekir. Grupların iddiası da Filistin yönetiminin gerçekte ilgili devlet olduğu" dedi. Filistinlilerin savları kısmen, İsrail'in 2006'da Gazze'den çekildikleri bu nedenle de bölge konusunda uluslararası hukuk önünde sorumlu olmadıkları iddiasına dayanıyor."


Times, başvurunun henüz yetki olup olmadığı yönünden incelendiğini belirtiyor; ancak önemli sonuçları olabileceğini kaydediyor:


"Mahkeme başvuruyu reddederse, bu Filistinlilerin kendilerini içinde buldukları hukuki kara deliğin teyidi olacak. Ancak bu durum İsrail'in sınırlarının dibinde bir Filistin devleti olmasından neden korktuğunu da açığa çıkarıyor. Roma Anlaşmasını imzalamış bir Filistin devleti, şimdiki mücadelelere gerek kalmadan İsrail'in suç işlediği iddialarını mahkemeye taşıyabilecek. İsrail için bir çözüm yolu, kendi komutanlarını soruşturarak belirlenen suçlardan yargılaması. Bu şekilde meselenin uluslararası hukuk yörüngesine girmesinin önüne geçilmiş oluyor."

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler