YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünya Gazze saldırılarını nasıl gördü?
İsrail'in Gazze'ye düzenliği insanlık dışı saldırılar tüm dünya basını tarafından da kınandı.
Dünya Gazze saldırılarını nasıl gördü?
13 Temmuz 2014 / 06:17 Güncelleme: 13 Temmuz 2014 / 08:53

Dünya gündemine oturan İsrail'in Gazze'ye yönelik operasyonlarında ölü sayısı tüm gazetelerde farklı verildi. 

Fransız Gazetesi Le Monde ölü sayısını 52 verirken Amerikan Gazetesi The New York Times bugünkü manşetine taşıdığı haberde ölü sayısını 140'dan fazla olarak verdi.

İşte dünya basınından İsrail'in Gazze'ye yaptığı saldırıların haberleri:

Uluslararası toplumun kaygılarına da değinen Fransız Gazetesi Le Monde'un haberi:

İsrail, Gazze'yi bombaladı, en az 52 kişi öldü

İsrail ve Hamas arasındaki çatışma gün geçtikçe yoğunlaşıyor. Cumartesi günü İsrail tarafından başlatılan bombardımanda hedef Filistin yerleşim bölgeleriydi ve en az 52 kişi öldü.

Birkaç şehir de İsrail saldırılarından etkilendi

Gazze'nin Tuffah mahallesine İsrail tarafından yağdırılan ölümcül bombalarda 18 kişi öldü ve bir cami bombalandı, evler bombalandı ve yaklaşık 50 kişi de yaralandı.

Akşam saatlerinde gerçekleşen bir başka saldırıda ise Refah ve Cebaliye'de (Jabaliya) üç kişi öldürüldü. Sabahın erken saatlerinde ise ağır engelli iki kadın Beyt Lahiya'daki evlerine yapılan İsrail baskınında yaşamlarını yitirdi.

Gün boyunca Gazze'nin Şeyh Radwan mahallesinde  6 Filistinli öldürüldü. Açılan ateş sonucunda 21-58 yaş arası erkekler de ( kapılarının önlerinde oturuyorlardı) hayatlarını kaybetti.

Olası kara harekatı

Bütün bu bombalamalara ek olarak İsrail bir de kara harekatı için hazırlıklarını hızlandırdı. Ordu ayrıca Kuzey Gazze'de yaşayanlar için evlerini tahliye etmelerini istedi.

Uluslararası toplumun kaygıları

Cuma akşamı İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, uluslararası baskının 'ateşkesi'ne karşılık ret cevabı verdi. Obama ile yaptığı telefon görüşmesinde, Obama ona sükunet çağrısı yaptı ve onun daha da tırmanabilme korkusundan dolayı arabuluculuk yaptı.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague de, Viyana'da İran Nükleeri konulu toplantıda, pazar günü ABD, Fransız ve Alman meslektaşlarıyla bir araya gelerek Gazze için ateşkes konusunu görüşeceklerini söyledi.

Bu arada Mısır Devlet Başkanı, General Abdel Fattah El-sisi, tırmanan çatışmaların yarattığı mali zararlara dikkat çekti. İsrail ve Hamas ile iletişime geçti.

İkinci bir defa ağır blanço

8 Temmuz salı günü İsrail'in Koruyucu Kenar Operasyonu ile başlattığı saldırılarda toplamda en az 157 Filistinli öldürüldü, binden fazla kişi ise yaralandı.

Fransa'nın ünlü gazetesi Le Figaro ise İsrail'in roket atışlarına karşılık Hamas'ın da roket attığına değindi ve uluslararası bir görüşme yapılacağının altını çizdi. İşte Le Figaro'nun haberi:

Gazze için BM'den ateşkes çağrısı

İsrail'in Gazze'yi bombalamasının başladığı günden beri 140'dan fazla Filistinli öldürüldü. Güvenlik Konseyi de düzeni sağlamak ve sivilleri korumak için İsrail ve Hamas'ı ateşkese çağırdı.

Gazze'de birçok ölü var

İsrail'in cumartesi günü başlattığı Gazze saldırılarında birçok Filistinli öldü.  Kurbanlar arasında, Hamas liderinin iki yeğenini de vardı. Bir evi hedef aldılar ve aynı aileden yaklaşık bir düzine insanı öldürdüler.

Kudüs ve Tel Aviv yakınlarında roket  atıldı

Gazze bombardımana gün içinde cevap verdi ve roket atışları yaptı. İki roket Kudüs ve El Halil yakınlarına düştü. Burası kutsal şehirden 30 km uzaklıktadır. Roket sirenleri ilk kez 100 bin nüfuslu bir şehirde inledi.

Londra, Paris, Washington ve Berlin pazar günü ateşkes için görüşecek.

İngiltere'nin ünlü gazetesi The Guardian ise İsrailil'in saldırılarını genişletmesinin bir tehdit olarak görüldüğünü ve BM'nin Ortadoğu barış görüşmelerini yeniden yapmak istediğini belirtti. The Guardian'ın haberi:

BM Güvenlik Konseyi'nden İsrail-Filistin için ateşkes çağrısı

İsrail'in Gazze'ye hava saldırıları genişledikçe, BM de Ortadoğu barış görüşmelerinin yeniden görüşülmesi için çağrı yaptı.

İsrail Gazze'ye karşı gerçekleştirdiği hava saldırısında, Hamas'a bağlı yardım güçlerini ve bir camiyi hedef aldı, beş gündür gerçekleştirdiği saldırısında ise ölü sayısı 135'i geçti.

İsrail saldırılarını genişletirken kendisini durdurmak isteyen ulsulararası güçlerin onu durdurmak istekleriyle karşı karşıya kaldı. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, New York'ta pazar günü ABD,Alman ve Fransız meslektaşlarıyla bir araya geleceğini söyledi ve BM Güvenlik Konseyi oy birliği ile ateşkes çağrısında bulundu.

15 üyeden oluşan BM Güvenlik Konseyi sakin bir toplantının ardından Ortadoğu'da barış görüşmelerinin tekrar başlaması için BM'nin en güçlü organı tarafından bir basın açıklaması yayınladı. Bu açıklamanın yasal olarak bağlayıcılığı yoksa da uluslararası güçlerin İsrail'e bakışını yansıtıyor.

İsrailli bir yetkili yaptığı açıklamada, " Askeri veya diplomatik alanda olsun fark etmeksizin hedefimiz başarıya ulaşacaktır. İsrail'i başarıya götürecek öneriler de dikkate alınacaktır." dedi.

İsrail militanları son beş gün için 700 kez Gazze'ye ateş açtı.

Amerikan gazetesi The New York Times Gazetesi ise bugünkü manşetine taşıdğı haberde resmi kaynaklardan aldığı bilgilere göre ölü sayısının en az 140 olduğunu ve İsrail'in cami ve bir tıp kiliniğini bombaladığını, iki ağır engelli kadının ise öldüğünü yazdı.

The New York Times'ın haberi:

İsrail cami ve klinik bombaladı, hava saldırıları ülkeyi tehdit ediyor

İsrail'in Hamas ve İslami Cihat karşıtlarına yönelik olarak düzenlediği operasyonlar altıncı gününe girdi. Bomba saldırısına uğramış görgü tanıkları acı içinde yaşadıklarını anlattılar:

İsrail cami bombaladı, bir silah deposu, engelli merkezi ki orada iki engelli öldü, bir bekçi öldü ve 3 kişi de yaralandı.

Filistinli yetkililerin verdiği bilgilere göre, o saldırıda en az 18 kişi öldü, toplamda ise en az 140 kişi öldü. Bu şimdiye kadarki en yüksek rakam.

Buna karşılık ise Hamas İsrail'in en büyük şehri Tel Aviv'de bir baraja roket yağdırdı, ölen ya da yaralanan olmadı.

 

KANALAHABER.COM/ ÖZEL İÇERİK

halidetonga@kanalahaber.com

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler