YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünya Filistin'e verdiği sözü tutsun
Gazze için dört ay önce düzenlenen uluslararası yardım konferansına katılan ülkeler 5.4 milyar dolar yardım taahhüdünde bulundu. Ancak bu miktara hâlâ ulaşılabilmiş değil. BM ve Arap Birliği, yardım sözü veren ülkelere yeni çağrı yaptı.
Dünya Filistin'e verdiği sözü tutsun
06 Şubat 2015 / 23:29 Güncelleme: 07 Şubat 2015 / 08:31

BM Genel Sekreter Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, Genel Sekreter Ban Ki-mun ve Arap Birliği'nin, Gazze'deki insani durumdan derin endişe duydukları vurgulanarak, Ekim 2014'te düzenlenen Kahire Konferansı'nda verilen maddi yardım sözlerinin acilen yerine getirilmesi gerektiği ifade edildi.

Söz konusu konferansa katılan ülkeler 5.4 milyar dolarlık yardım taahhüdünde bulunmuş, BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı, 27 Ocak'ta yaptığı açıklamada, Filistinlilere yardım ve kira ödemeleri için sadece 135 milyon doların toplandığını duyurmuştu.

Yardımlar ve kira ödemeleri durduruldu

Gazze'nin yeniden imarı çalışmalarının yavaş ilerlediğinin altı çizilen BM açıklamasında, "Gazze halkına ümit olması ve bölgede sükunetin sağlanması için Gazze'ye uluslararası yardımların artırılması ve kuşatmanın kaldırılması hayati önem taşıyor" ifadelerine yer verildi.

Gazze'nin yeniden imarı için oluşturulan üçlü mekanizma ile bugüne kadar 55 bin Gazzeli'ye inşaat malzemesinin sağlandığı belirtilen açıklamada, BM kontrolündeki mekanizmanın daha geniş çaplı yardım projeleri için hazır olduğu dile getirildi.

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'nın (UNRWA) 27 Ocak Salı günü, İsrail'in son saldırılarında evleri yıkılan aileler için yapılan yardımlar ve kira ödemelerinin finansman eksikliği nedeniyle durdurmak zorunda kaldığını duyurmuştu.

5.4 milyar dolar söz verilmişti

Mısır'ın ev sahipliğinde başkent Kahire'de düzenlenen Gazze'nin Yeniden İmarı Uluslararası Konferansı'na katılan ülkelerin taahhüt ettiği yardım miktarının 5,4 milyar dolara ulaştığı bildirilmişti.

İsrail'in 7 Temmuz'da başlattığı ve 51 gün devam eden saldırılarda, 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılmış, binlerce bina hasar görmüştü.

Filistin Kalkınma ve Yeniden Yapılandırma Ekonomik Konseyi Başkanı Muhammed Eştiye, Gazze'nin imarı için 7,8 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu açıklamıştı.

Gazze saldırısı

İsrail'in Gazze'de 7 Temmuz'da başlattığı Koruyucu Hat Operasyonu 26 Ağustos'taki ateşkesle bitirilmişti. İsrail'in Gazze'de 51 gün boyunca sürdürdüğü operasyonda çoğu sivil 2142 Filistinli öldürülmüş, 11 bin 100 Filistinli yaralanmıştı. 51 gün içinde ölen İsrailli sayısı ise 69.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler