YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünya devi iflasın eşiğinde!
Dünya devi iflasın eşiğinde!
22 Eylül 2009 18:57
Izhmash fabrikasından alacaklı olan Gremikha şirketi, Tahkim Mahkemesine başvurarak fabrikaya karşı iflas davası açtı

Rusya'nın Kalaşnikof (AK-47) saldırı tüfeğinin en büyük üreticisi 'Izhmash' fabrikası borçları yüzünden iflasın eşiğine geldi.

Izhmash fabrikasından alacaklı olan Gremikha şirketi, Tahkim Mahkemesine başvurarak fabrikaya karşı iflas davası açtı. Izhmash'ın web-sitesinde fabrikanın Gremikha'ya 13 milyon dolardan fazla borcunun olduğunu belirtildi.

Izhmash'ın yüzde 51 hissesini elinde bulunduran Devlet Kurumu Rus Teknolojileri (Rostehnologiya) olay ile ilgili özel bir komisyon kurarak Izhmash'ın mali durumumu incelemeye başladı. Rostehnologiya yekilileri komisyonun yapacağı çalışmalar sonucunda İzmash'ın ileriye dönük durumu ile ilgili kararların alınacağını belirtti.

Daha önce de Ağustos ayında Kirov bölgesinde faaliyet gösteren bir başka Kalaşnikof üretim fabrikası 'Molot', bankalara ve işçilerine toplam bir milyar ruble borcu olduğunu duyurmuştu. Yetkililer fabrikanın üretime başlayabilmesi için en az 300-400 milyon rubleye (10-14 milyon dolar) ihtiyacı olduğunu belirtmişti. Fabrikanın başvurduğu krediler henüz çıkmazken, işçilerin uzun süredir maaşlarını alamadığı kaydedilmişti.

'Kalaşnikof', adını tüfeğin mucidi Mihail Timofeyeviç Kalaşnikof'tan (89) aldı. İkinci Dünya Savaşı'nda yaralanan Kalaşnikof, daha sonra etkilendiği Alman piyade tüfeklerine benzer Kalaşnikof markasını icat etti. Kalaşnikof piyade tüfekleri 1949 yılında seri bir şekilde üretilmeye başlandı. Dünyada en çok kullanılan piyade tüfeği unvanına sahip Kalaşnikoflar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde de kullanılıyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler