YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünya bu vahşete de sessiz!
Dünya ABD’'nin ‘eski’ işkenceleriyle meşgulken, Esed'in iktidarda olduğu Suriye hapishanelerinde her gün işkence yapılıyor!
Dünya bu vahşete de sessiz!
14 Aralık 2014 / 06:40 Güncelleme: 14 Aralık 2014 / 08:02

Dünya kamuoyu 11 Eylül’den sonra CIA’in uyguladığı korkunç işkencelere yönelik raporu konuşurken, yaklaşık dört yıldır Suriye’de Esed rejiminin hapishanelerde uyguladığı işkenceleri ise görmezden geliyor.

Suriye İnsan Hakları Ağı’na göre şu anda 85 bin kişi Suriye hapishanelerinde işkence görüyor.

Çeteler kaçırıp fidye istiyor

Suriye bugün dünyanın en büyük işkence merkezine dönüşmüş durumda. Suriye İnsan Hakları Ağı, Şam’daki hapishaneler başta olmak üzere ülke genelinde  kayıtları tutulmayan yaklaşık 85 bin kişinin sistematik olarak işkence görüyordüğünü belirtiyor.

Bir daha kendilerinden haber alınamayan bu mağdurlardan ulaşılabilen çok az kişi ise, Esed rejiminin ölüm tehditleri karşısında işkence gördüğünü, zorla alı koyulduğunu resmi makamlara açıklayamıyor. Uzmanlar bu durumu ‘zorla kaybedilme’ olarak tanımlıyor.

Diğer yandan rejim yanlısı çeteler pek çok insanı kaçırarak ailelerinden fidye istiyor ve bu para Esed’in muhaliflerle savaşında finansman olarak kullanılıyor.

BMGK kararı yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dikkat çektiği ‘Dünya 5’ten büyük’ tepkisini doğrulayan gelişmede BM Güvenlik Konseyi’ni oluşturan ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya ortak karar alamadığı için Esed'in sistematik işkence ağı da zarar görmeden devam ediyor.

Durumu BM Suriye Arap Cumhuriyeti Soruşturma Komisyonu, Suriye İnsan Hakları Ağı ve Suriye İhlal Hakları Merkezi raporlarla ortaya koyarken, BMGK ise sadece ‘kınamak’ ile yetiniyor.

İslam İş Birliği Teşkilatı İnsani Faaliyetler Türkiye Temsilcisi Dr. İbrahim Altan, BMGK’nın sadece 2014 Şubat’ta karar alarak ‘işkence’ ve ‘kaçırma’ olaylarını kınadığını ifade etti.

Sayının 85 binden daha fazla tahmin edildiğini belirten Dr. Altan’a göre Suriye için köklü çözüm BMGK kararıyla ortaya çıkmalı. Kaçırma ve işkencenin Suriye’deki dramın bir parçası olduğundan söz eden Dr. Altan, “Milyonlarca kişi mülteci oldu, yüz binlerce insan öldü. Bu kanayan yaraya ilişkin olarak bir an önce harekete geçilmesi gerekiyor” diye konuştu.

 

STAR

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler