YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünya basını Türkiye'yi konuşuyor
Türkiye'de gündemi değiştiren Balyoz darbe iddialarıyla ilgili gözaltılar dünya basınında geniş yankı buldu.
Dünya basını Türkiye'yi konuşuyor
24 Şubat 2010 / 09:03 Güncelleme: 24 Şubat 2010 / 09:03

İngiliz Guardian gazetesi, 'Gözaltılar tutuklamaya dönerse, ordu sessiz kalmayacaktır' yorumu yaparken, haberlerde AK Parti ile ordu ve yargı içinde ona karşı olan laik kesim arasındaki gerginliğin iyice tırmanacağı vurgulandı.

'Modern Türkiye'nin en sert eylemlerinden biri', 'Laik ordu ve yargı kapana kıstırıldı', 'Balyoz iddiaları ülkeyi böldü', 'Ordu en büyük meydan okuma ile karşı karşıya', 'Baskın, bilek güreşinin bir parçası', 'Gerginlikleri daha da azdıracak' gibi değerlendirmeler yapıldı.

İNGİLİZ BASINI: Süreci darbe durdurabilir
- Guardian:
Türk ordusu konusunda uzman Gareth Jenkins, son gözaltıların 'büyük bir krize yol açabileceğini' ve 'iki otoriter güç arasındaki iktidar mücadelesi olduğunu' söyledi. 'Şimdi savcıların bu gözaltıları tutuklamaya çevirmek için dört günleri var. Eğer bu gerçekleşirse ordu katiyen sessiz kalmayacaktır. Ergenekon'un arkasındaki ajanda ordunun gücünü azaltmaktır.'

- The Times: Türkiye'deki gelişmelere tam sayfa ayıran gazete, gözaltıların 'Türkiye'nin demokrasi tarihinde dönüm noktası olabileceğini' yazarak, gazetenin muhabiri Suna Erdem'in şu yorumuna yer verdi:

'Hiç kimse ordunun darbe merakını inkar edemez ve insanlar bazı suçlara da karışan bir 'derin devlet'in var olduğuna hep inandılar. Ama Türkiye'nin acemice ve aceleyle de olsa darbe planlayıcılarının peşine düşme arzusu, nihayet bu işi halletme ve geçmişin izlerini silme kararlılığına işaret ediyor. Bir yorumcunun söylediği gibi, artık bu süreci durdurabilecek tek şey var. O da darbe.'

- Daily Telegraph: Türkiye'de ordu 1960'tan bu yana dört hükümet devirdi. AB üyelik süreci ordunun seçilmiş politikacılara müdahale olanağını iyice kısıtladı. Laik Türk ordusu ve yargı kurumları, Ergenekon darbe komplosuna ilişkin soruşturma ile kapana kıstırıldı.

- Financial Times: Operasyonun, muhtemel kökleri siyasi İslam'a dayanan iktidardaki AK Parti ile ordu ve yargı içinde ona karşı olan laik kesim arasındaki gerginliği iyice tırmandıracağı görüşü savunuldu.

- BBC: 'Laik kurumlar ile AKP arasındaki mücadele sürüyor' denirken, 'Balyoz' ve 'Ergenekon' arasında benzerlik bulunduğunu belirtildi. 'Birçok Türk, bu vakaları, Türkiye'nin laik milliyetçi kurumları ile iktidardaki AK Parti arasında devam eden güç mücadelesinin son aşaması olarak değerlendiriyor' denildi.

YUNAN BASINI: Kaymak tabakaya uykuda kelepçe
- Kathimerini:
'Erdoğan ile ordu arasındaki çatışma doruğa ulaştı' başlıklı haberde, gözaltıların siyasette deprem yarattığı belirtildi. 'Balyoz Planı' ve 'Ergenekon' gözaltılarının, 'Kemalist kurulu düzen ile İslam yanlısı hükümet arasındaki gerilimi ortaya koyduğu ve ordunun artık yasaların üzerinde olmadığı' vurgulandı.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un Mısır gezisini ertelemesi konusuna değinilerek, 1960'dan beri 4 hükümet düşüren TSK içinde yeni gelişmelerin beklenebileceğini öne sürdü.

- To Vima: 'Türkiye'de siyaset ve yargı arasındaki çatışmanın kademeli olarak arttığı' belirtilirken, gözaltına alınanların hedeflerinin, açık bir provokasyon ile toplum içinde çok büyük kargaşa yaratmak ve Silahlı Kuvvetler'e ülkenin kurtarılması için darbe yapılmasında zemin yaratmak olduğu görüşü savunuldu.

- Ethnos: 'Erdoğan askerlere balyozla vurdu' başlıklı haberinde, 'Polisin, darbe senaryolarına karışan yaklaşık 50 yüksek rütbeli subayın gözaltına alınmasıyla Erdoğan'ın Ergenekon'un kaymak tabakasını uykuda yakalayarak, kelepçe taktığı' yorumunu yaptı. Operasyonlarda 50 kadar subayın pijamalarıyla gözaltına alınarak özel seferlerle İstanbul'a taşındığı belirtildi.

- Elefterotipia:
Son gelişmelerin zaten gergin olan ortamı daha da gerginleştirdiğini belirterek, 'erken seçim senaryoların iyiden iyiye gündeme geldiğini' savundu.


İTALYAN BASINI: DARBE BERTARAF EDİLDİ

- Corriere della Sera: Planla hükümeti devirmenin hedeflendiği iddiasına dikkat çekilerek, 'Gözaltına alınanlar arasında, eski hava kuvvetleri komutanı ve eski deniz kuvvetleri komutanları var' ifadesine yer verildi.

- La Repubblica: Operasyonun Başbakan Erdoğan'ın İspanya ziyareti sırasında düzenlendiğine değinerek, 'Türkiye'de askeri darbe bertaraf edildi' denildi.

ABD BASINI:
Modern Türkiye'nin en sert eylemi
- New York Times: İslam'dan ilham alan hükümeti devirmeyi amaçlamakla suçlanan karanlık aşırı milliyetçi harekete yönelik soruşturma kapsamında modern Türkiye tarihinin en sert eylemlerinden birinde emekli generaller gözaltında.

- WS Journal:
Balyoz iddiaları ülkeyi böldü. Birçok Türk, soruşturmayı, darbe, öldürmeleri ve baskıları, dokunulmadan gerçekleştiren seçilmiş olmayan yetkililerin hesap vermelerini sağlamaya yönelik çoktan yapılması gereken bir çaba olarak görüyor. Başkaları, iddiaları, modern Türkiye'nin laik temellerini koruyan kurumları zayıflatmak amacıyla hükümet için bir araç olarak değerlendiriyor. Bir zamanlar tüm gücü elinde tutan Türk ordusu, on yıllardır ilk defa otoritesine en büyük meydan okuma ile karşı karşıya. Ancak eleştirenler, AKP'ce yürütülen cadı avının bir parçası olarak gösteriyor.

İSPANYOL BASINI: Bilek güreşinin parçası
- El Pais: Türkiye'de darbeciliğe karşı baskın. Şafakta terörle mücadele biriminden düzinelerce polis, darbeci askerlerin oluşturduğu bir şebekeye karşı modern Türkiye'nin tarihinin en büyük operasyonlarından birini başlattı. Baskın, 7 yıldan beri İslamcı ve muhafazakar bir temeli olan bir hükümet ile laik ve üniter devlet kurumları arasında devam eden sert bilek güreşinin çerçevesinde gerçekleşti.

İnternethaber

islamcı ile laik değil
 // bahadır
Türkiye'de öyle sanıldığı gibi islamcıymış laikmiş dinli dinsizmiş öğle bir ayrım yok sadece birilerinin kaynaklarını legal veye illegal yoldan nasıl iç edebilirimin hesabı var bunu için nasıl kim nasıl olmalı oyununun oynanması gerektiği kavgası yatıyor. ama bu insanların ahı yerde kakmaz...
24 Şubat 2010 09:29
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler