YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünya ayakta...
Dünya ayakta...
01 Haziran 2010 07:18
İsrail'in, insanlık dışı saldırısı dünyada da büyük tepkiye yol açtı. AB, ayrıntılı soruşturma isterken, Filistin'de 3 günlük yas ilan edildi.

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine yaptığı kanlı baskın gündemi altüst etti. Uluslararası hukuku hiçe sayan saldırıya, dünyanın dört bir yanından tepki yağdı. ABD, kanlı baskının ardından ilk açıklamasını yaptı. Beyaz Saray, can kayıplarından derin üzüntü duyduğunu dile getirirken, olayın araştırıldığı belirtildi.

BM: ŞOKE OLDUK

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, saldırı üzerine "şoke olduğunu" söyledi. Ban, İsrail'in bu kanlı saldırının nasıl olduğuna dair araştırma yaptıktan sonra acil olarak kamuoyuna açıklama yapacağını duyurdu.

AB SORUŞTURMA İSTEDİ

Avrupa Birliği (AB) saldırıyla ilgili İsrail makamlarının eksiksiz soruşturma açmasını istedi. Avrupa Birliği Dış ilişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek temsilcisi Catherine Ashton, ölüm ve şiddet haberlerinden derin üzüntü duyduğunu ve yakınlarını kaybedenlerin ailelerin acılarını paylaştığını belirtti. Avrupa Birliği dönem başkanı İspanya saldırıyı sert bir dille eleştirirken, İspanyol hükümetinin AB ile ilişkilerden sorumlu Devlet Sekteri Diego Lopez Garrido, "Gerek İspanya, gerekse dönem başkanı olarak AB adına bu saldırıyı en sert şekilde kınıyoruz. İspanya Dışişleri Bakanlığı olarak İsrail'in Madrid büyükelçisini izahat için acil dışişleri bakanlığına çağırdık" dedi. Yardım gemilerinde bulunan 3 İspanyol vatandaşından haber alınamıyor.

İSVEÇ ELÇİSİNİ ÇAĞIRDI

Yardım gemilerinde Türk milletvekili Mehmet Kaplan'la birlikte 11 vatandaşı bulunan İsveç, protesto için İsrail elçisini çağırdı. İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, saldırıyı ''Çok ciddi ve kabul edilemez'' olarak nitelendirdi.

DERİN ENDİŞE DUYUYORUZ

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, operasyondan derin endişe duyduğunu söyledi. Guido Westerwelle, Alman hükümeti olarak saldırıyı şaşkınlıkla karşıladıklarını ifade ederek İsrail'den saldırının kapsamlı şekilde araştırılmasını talep etti. Almanya, İsrail'in Gazze'ye yönelik ablukayı kaldırması çağrısında da bulundu. Yardım gemilerinde 2'si Federal milletvekili 5 Alman bulunuyor.

İNGİLTERE’DEN İTİDAL ÇAĞRISI

İngiltere, ilk resmi tepkisini Dışişleri Bakanı William Hague aracılığıyla verdi. William Hague, İsrail'in itidalli davranması ve uluslararası yükümlülükleri doğrultusunda hareket etmesi gerektiğini söyledi. Hague şu ifadeleri kullandı: "Büyükelçiliğimiz, İsrail hükümetiyle acil irtibat halinde. Daha fazla bilgi ve İngiliz vatandaşlarına acil olarak ulaşmayı talep ediyoruz. Gazze'ye bu yolla girilmemesi gerektiğini çeşitli riskler nedeniyle sürekli tavsiye ediyoruz. Ancak aynı zamanda, İsrail'in itidal içinde ve uluslararası yükümlülükleri doğrultusunda hareket etmesine açık bir ihtiyaç var. Bu olay, Gazze'ye girişe yönelik kısıtlamaların kaldırılmasının gerekliliğini göstermiştir. Gazze'nin yardımlara kapatılması kabul edilemezdir ve amaca zararı dokunmaktadır. Uluslararası toplumun bu trajediye, Gazze krizine acil bir şekilde kalıcı bir çözüm getirmekten daha iyi bir tepkisi olamaz."

SARKOZY SALDIRIYI KINADI

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, saldırıyı kınadı. Açıklamada, "Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İsrail'in orantısız güç kullanmasını kınadı" ifadesi kullanıldı. Sarkozy, trajediye neyin yol açtığının derhal açığa çıkmasını istedi.

İTALYA AÇIKLAMA İSTEDİ

İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, "Gemiye saldırı bizleri şoka uğrattı" derken Hollanda, uluslararası yardım filosuna yapılan saldırı için İsrail büyükelçisinden "açıklama" yapmasını ve bir soruşturma açılmasını istedi. Hollanda Dışişleri Bakanı Maxime Verhagen, "Bu kadar kişinin ölmesinden büyük şaşkınlık duydum. Hollanda, bunun nasıl meydana geldiğini belirleyecek açık bir soruşturma başlatılmasını istiyor" dedi.

NORVEÇ: KABUL EDİLEMEZ

Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg ise, saldırıyı kabul edilemez bulduklarını açıkladı. Stoltenberg, İsrail'in Oslo büyükelçisinin dışişleri bakanlığına çağrıldığını duyurdu. Stoltenberg, "Koşulları ne olursa olsun sivil yardım görevlilerine karşı askeri saldırı düzenlemek kabul edilemez, filoda 3 Norveçli bulunuyordu, akıbetleri bilinmiyor" dedi.

BELÇİKA: ÜZÜNTÜ VERİCİ

Belçika Dışişleri Bakanı Steven Vaneckere, İsrail'in gemilere "oldukça orantısız" saldırıda bulunduğunu vurgulayarak bu ölçüde ağır güçle müdahalenin son derece üzüntü verici olduğunu söyledi.

“OPERASYONUN ARKASINDAYIM”

İsrail komandolarının Gazze Şeridi'ne yardım taşıyan uluslararası filoya kanlı baskını sırasında Kanada ve ABD'yi kapsayan gezisini sürdüren İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, saldırıya "tam destek" verdi İsrail Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kanada'da bulunan Netanyahu'nun İsrail'in üst düzey diplomatik ve güvenlik yetkilileriyle telefonda görüştüğü belirtildi.

Açıklamada, Netanyahu'nun bu görüşmelerde orduya "tam destek" verdiği kaydedildi. Durumdan organizatörlerin sorumlu olduğunu savunan Netanyahu, "Yardım filosuna yönelik operasyonların arkasındayız" diyerek saldırıya destek verdi. Öte yandan, İsrail Başbakanlığı'nın ilgili biriminden yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze'ye yardım taşıyan gemilere saldırısına tepki olarak yapılan protesto gösterilerine dikkat çekilerek, İsrail vatandaşlarına ''Türkiye'ye gitmekten kaçınmaları'' çağrısı yapıldı. Açıklamada, halen Türkiye'de bulunan İsrail vatandaşlarından ise ''dikkat çekmemeleri'' ve ''kalabalık yerlere gitmemeleri'' istendi.

FiLiSTiN’DE 3 GÜNLÜK ULUSAL YAS iLAN EDiLDi

Mısır, Lübnan, Pakistan ve Ürdün başta olmak üzere birçok ülkede, kanlı saldırıyı protesto gösterileri düzenlendi. Saldırıyı sert bir dille kınayan Filistin'de ise üç gün ulusal yas ilan edildi.

İsrail'in uluslararası hukuku hiçe sayan saldırısı Filistin, Mısır, Lübnan, Pakistan ve Ürdün başta olmak üzere birçok ülkede protesto edilirken ülke liderle de saldıyı kınadı. Filistin'de üç günlük ulusal yas ilan edildi.

ABBAS: BU KATLİAMDIR

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısını "katliam" olarak niteledi ve Filistin'de üç günlük yas ilan etti. Yakın bir tarihte Türkiye'ye geleceği bildirilen Abbas, Filistin televizyonuna yaptığı açıklamada, bu saldırıyı bir katliam olarak kabul ettiklerini söyledi ve Filistin topraklarının tamamında üç günlük yas ilan etti. Abbas, "yapılacak toplantıda zor kararlar alacaklarını" söyledi. Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad ve Lübnan Başbakanı Saad Hariri ise ortak yaptıkları açıklamada İsrail'in Gazze'ye yardım taşıyan gemilere yaptığı saldırıyı kınadılar.

VAHŞİCE BİR SALDIRI

Esad ve Hariri’nin ortak bildirisinde, "Suriye Arap Cumhuriyeti ve Lübnan Cumhuriyeti, İsrail'in bu sabah, yıllardır abluka altında yaşayan Filistin halkına insani yardım taşıyan 'Özgürlük Filosu' gemilerinde bulunan sivillere karşı düzenlediği vahşi saldırıyı şiddetle kınıyor" ifadelerine yer verildi. Suriye'nin resmi haber ajansı SANA, sabah saatlerinde Şam'da bir araya gelen Esad ve Hariri'nin bölgesel gelişmeleri de değerlendirdiklerini bildirdi. Saldırıyı şiddetle kınayan Pakistan hükümeti, "Vahşice yapılan bu saldırı insan halklarının ihlali" açıklamasını yaparken, 1979 yılında İsrail ile barış anlaşması imzalayan ilk Arap ülkesi olan Mısır, saldırı üzerine İsrail'in Kahire'deki büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

Filistinliler astı, İsrailliler indirdi

Arap Birliği, saldırı sonrası Filistin’in çağrısı üzerine bugün için olağanüstü toplanma kararı alırken, saldırı birçok ülkede protesto edildi. Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta yüzlerce kişi, saldırıyı protesto etti. Lübnanlı, Filistinli ve Türkler’den oluşan grup, Birleşmiş Milletler (BM) binası önünde düzenlediği gösteride İsrail'i lanetledi, Türkiye'yi öven sloganlar attı. Yaklaşık bir saat süren protesto gösterinde dev Türk bayrağı açıldı. Bu arada konvoydaki Lübnan sorumlusunun yaralılar arasında olduğu belirtiliyor. İsrail'in uluslararası sularda Gazze'ye yardım götüren konvoya düzenlediği kanlı saldırının ardından Filistinliler de sokaklara döküldü.

SINIRA TÜRK BAYRAĞI

Gazze’de yoğun protesto gösterileri yapıldı. Çok sayıda kişi ellerindeki Türk ve Filistin bayraklarıyla birlikte sokaklara çıktı ve Türkiye lehine sloganlar attı. Bu arada sınıra asılan Türk bayrağı da dikkat çekti. Filistinliler’in sınıra astığı Türk bayrağı, bir süre sonra İsrailli askerler tarafından indirildi.

RUSYA

İsrail uluslararası hukuku net bir şekilde ihlal etmiştir. Ölümle sonuçlanan bu baskını kınıyoruz

ÇİN

İsrail'in gemilere saldırısını kınıyoruz. Ciddi kayıplara yol açan bu saldırıdan şoke olduk.

İSPANYA

İsrail'in Gazze'ye yaptığı yardım gemilerine yaptığı müdahale ciddi ve endişe vericidir. Kınıyoruz.

YUNANİSTAN

Bu derecede şiddet haklı gösterilemez. Kınıyoruz. İsrail'le ortak tatbikatı sona erdiyoruz.

HOLLANDA

Bu kadar kişinin ölmesinden büyük şaşkınlık duyduk. Bunun nasıl meydana geldiğini belirleyecek açık bir soruşturma başlatılmasını istiyoruz...

İRAN

Bu saldırı gücün değil, zaafın göstergesidir. Siyonist İsrail rejimi daha ne yapmalı ki insan hakları savunucuları rahatsız olsun.

ARAP BİRLİĞİ

İnsani misyona ve insanlara karşı işlenen bu suçu kınıyoruz. İnsanları yardım etmeye çağırıyoruz...

Gazze yardım konvoyuna İsrail'den kanlı saldırı: Gazze'ye yardım götüren gemi konvoyuna İsrail komandaları sabaha karşı saldırması dünya basınında da geniş yankı buldu...

Bir çok televiyon kanalının flaş olarak duyurudğu habere bakın gazete ve televiyonlarda ne gibi yorumlar yapıldı?

BBC: İsrail, Gazze'ye yardım götüren gemi konvoyuna operasyon düzenledi. Saldırıda en az 2 kişi öldü. İsrail güçleri, 600 kişiyle birlikte yola çıkan gemileri sabaha doğru bastı.

CNN International

İsrail ordusu, Gazze'ye yardım malzemesi taşıyan Türk gemisine operasyon düzenledi. Sabaha karşı saat 04.30'da askeri helikopterlerle gelen İsrail komandoları, yardım malzemesi taşıyan Türk gemisine indi. CNN'de yer alan habere göre, gemide bulunan bir kişi Twitter'e şunları yazdı: Askeri helikopterlerden atlayan İsrail komandoları Türk gemisine indikten hemen sonra silahsız sivillere ateş etmeye başladı" dedi.

Gazze'ye uygulanan ablukayı kırmak amacıyla bölgeye yardım malzemesi götüren gemilere İsrail güçleri saldırdı. İsrail ordu radyosu, Pazartesi sabah erken saatlerde yapılan operasyonda 16 kişinin öldüğünü ve onlarca kişinin yaralandığını açıkladı. Yardım taşıyan gemilere Gazze'ye 65 kilometre mesafede uluslararası sularda müdahale edildi.

DIE WELT

İsrail komandoları yardım konvoyuna askeri müdahalede bulundu. İsrail ordusu, Filistine yardım malzemesi götüren ve içinde yüzlerce kişinin bulunduğu bir gemiye askeri operasyon düzenledi. Olay sonrası ölü ve yaralılar var.

THE NEW YORK TIMES

Haber ajansları İsrail ordusunun Gazze’ye binlerce ton yardım taşıyan bir konvoya saldırması sonucu en az 14 kişini öldüğünü ve 30 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Yardım konvoyundaki aktivistlere göre, Pazar gece yarasından kısa bir zaman sonra İsrail savaş gemileri uluslararası sularda seyreden yardım gemilerinin yolunu kesti. Bir İsrail televizyonu 10 kişini öldüğünü belirtirken, İsrail ordu radyosu ise 3 İsrail komandosunun hafif yaralandığını açıkladı. Challenger-1 gemisinde bulunan Özgür Gazze Hareketi temsilcisi Huwaida Arraf, telefonla yapılan bağlantıda İsrail askerlerine tamamen silahsız siviller olduklarını söylediklerini ve şiddet kullanmamalarını istediklerini belirtti.

THE WASHINGTON POST

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne yardım ulaştırmak isteyen konvoya komandoların saldırı düzenlemesi sonucu Filistin'e yardım götüren gemideki en az 10 aktivistin öldürüldüğünü duyurdu. İsrail ordusu açıklamasında, askerlerin konvoydaki 6 geminin güvertesinde bıçak ve sopalı saldırıya uğradığını belirtti.

Açıklamada, bir aktivistin askerlere ait bir silahı ele geçirdiği ve silahın ateş aldığı belirtildi. Ancak silahın aktivist tarafından mı yoksa yanlışlıkla mı ateşlendiği konusunda bir açıklama yapılmadı.

SKY TV: İngiliz televizyon kanalı, görgü tanıklarına dayanarak gemidekilerin, İsrailli askerlere bıçak, sopa ve baltalarla saldırdığını, Türk Dışişleri Bakanlığı'nın saldırıları en ağır şekilde protesto ettiğini aktardı.

Sky TV ayrıca, saldırının Washington'da ABD Başkanı Barack Obama ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasında yapılacak görüşme öncesinde gerçekleştiğine dikkati çekti.

ABC: Bir İsrail ordu sözcüsü, "gemilere binen askerlerin silah kullanımını da içeren şiddetle karşılaştığı ve bunun İsrail askerlerini güç kullanmaya zorladığını" belirtti.

MSNBC : İsrail televizyonu ve "eylemci grubunun bir avukatına" dayanılarak verilen bilgilere göre, İsrail donanma komandoları kuşatma altındaki Gazze'ye yardım ve Filistin yanlısı eylemcileri taşıyan 6 gemiden en az birine saldırdı.

KAFKASYA-RUSYA BASINA YANSIYANLAR
RUSYA

İsrail Konvoya Saldırdı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Gazze’ye insani yardım ulaştıran gemilere müdahale eden İsrail’i sert bir dille kınadı. İsrail Askeri Ajansı 10.000 ton yardım ve 600 insan hakları gönüllüsünün yer aldığı gemiye  yapılan saldırıda 10’dan fazla kişinin öldüğünü duyurdu. El-Cezire ise İsrail Askeri Ajansı’nın sözlerini yalanlayarak saldırıda 16 kişinin öldürüldüğünü ve 30’dan fazla kişinin yaralandığını duyurdu.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı ise “İsrail bu hareketinden dolayı mutlaka cezalandırılacaktır. Yapılanlar asla kabul edilemez” şeklinde mesaj yayınladı. Uluslararası hukuka da aykırı davranıldığını vurgulayan Türkiye, Türkiye İsrail ilişkilerinde yeni bir açmazın oluşacağını dile getirdi.

RIA Novosti – Rusya (Tıklayın)

İsrail Uluslararası Sularda Barış Elçilerine Yönelik Katillik Sergiliyor

Türkiye harekete geçecek mi?

Türk gemisindeki barış elçileri ve yardım gönüllüleri saldırıya uğramıştır. En az 20 kişinin öldürüldüğü ve 50’den fazla yaralının bulunduğu bildirilmektedir. İsrail komandoları Müslüman, Hristiyan ve Yahudi pek çok insanın yer aldığı Mavi Marmara adındaki gemiye iniş yaptılar. Gemi üzerine helikopterle uçuş yaptıktan sonra gemiye konuşlanan askerler gruplar üzerine ateş açtılar. Teknik olarak dile getirmek gerekirse İsrail uluslararası deniz hattında Türk bayraklı bir gemiye saldırarak Türkiye’ye karşı bir savaş girişimi başlatmıştır. Türkiye bundan daha öncesinde İsrail’in bu türlü girişimlerde bulunabileceğini belirtmişti. Olaylar sonrasında Türkiye’deki İsrail büyükelçisi Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından çağrılmıştır.

Olayların yaşandığı süreçte İsrail askerleri tüm bilgi kaynaklarına ulaşımın kısıtlanması için büyük çaba sarfetmiştir. Hiçbir  silahın bulunmadığı, karanlık bir zaman diliminde ateşe maruz kalan gemide pek çok resmi temsilci, yardım gönüllüsü ve barış elçisi bulunmaktaydı. Hepsi de İsrail’in vahşive ve katilce tavırlarına muhatap olmuştur. İsrail kuruluşundan gelen kendi terörist duruşunu sergilemektedir.

Bizim yaklaşımımız da ölü ve yaralı sayısının önümüzdeki saatlerde daha da artacağı yönünde endişeler taşımaktadır. Bu süreçte uluslararası tepki bekleniyor. Neler olacak? Sessizlik mi? Bahaneler mi? Yanlış yönlendirmeler mi? Yoksa kınamaktan başka hiçbir şey mi?

Lisa KARPOVA Timothy BANCROFT-HINCHEY
PRAVDA.Ru - RUSYA (tıklayın)

AZERBAYCAN

İsrail’den İlk Açıklamalar

İsrail Sanayi ve Ticaret Bakanı Benjamin Eliezer İsrail askerlerinin Gazze’ye yardım götüren gemiye düzenlediği saldırı sonucunda meydana gelen ölümlerden dolayı üzüldüğünü belirtti. Eliezer askeriye radyosuna yaptığı açıklamada, “Manzara gerçekten kötü, ölümlerden dolayı üzüldüğümü bildirmek istiyorum” dedi.

İsrail Ordusu’ndan “Mavi Marmara” gemisine daha önce yapılan uyarının metni basına verildi. Metinde şu ifadeler yer almakta : “Şu anda savaş bölgesine yaklaşıyorsunuz. Rotanızı değiştirip Aşdod limanına doğru ilerleyin. Orada yardımlar boşaltılıp Gazze’ye gönderilecek. Siz de kendi ülkenize dönersiniz. Yardımların Gazze’ye ulaştırıldığını göreceksiniz” İsrail’in “Kanal 2” televizyonu yük taşıyan gemilerden sadece Mavi Marmara’da olayların meydana geldiğini ve diğer 5 gemide bulunanların askerlere teslim olduğunu bildirdi. Kanal : “Mavi Marmara gemisinin yolcuları İsrail askerlerini taşlar, uzun bıçaklar ve sopalarla karşıladılar. Hatta birkaç defa silah sesi de işitildi” beyanında bulundu. Gemide bulunan ve İsrail meclisinin mensubu olan Hanen Zubinin üyesi olduğu Balat Partisi’nin lideri istihzalı bir demeç sundu : “İsrail Başbakanı ve Savunma Bakanı’nı sivil gemiye karşı kazandığı parlak zaferden dolayı tebrik ediyorum.”

Musavat Gazetesi – Azerbaycan (Tıklayın)

İsrail Hükümeti : “10 Kişi Öldü”

İsrail Bakanlar Kurulu Sözcülüğü Gazze’ye yardım taşıyan gemilere yönelik saldırıyla ilgili bilgi verdi. Türkiye NTV kanalı, gemideki yolcuların askerlere ateş açtığını bildirdi. Olay sonunda 10 kişinin öldüğü ve 8-10 İsrail askerinin yaralandığı bildirildi. Sözcülük “Bizim denetim ricamızı kabul etmediler” şeklinde savunma yaptı.

ANS Ajansı- Azerbaycan (Tıklayın)

Yunanistan’dan İsrail Saldırısına Cevap

İsrail’in saldırısı ile ilgili olarak Türkiye’nin komşusu Yunanistan’dan da cevap geldi. Gelen bilgilere göre, Yunanistan İsrail saldırılarından sonra İsrail’le var olan hava eğitim programı işbirliğini iptal etti. Yunanistan Hava Kuvvetleri’nin 25 Mayıs-3 Haziran arasında belirlenen hava talim programının bugün sona erdirildiği belirtilmektedir.

ANS Ajansı – Azerbaycan (Tıklayın)

ERMENİSTAN

İsrail Yardım Konvoyuna Saldırdı

İsrail televizyon kanallarının ifadesine göre, Gazze Şeridi’ne yardım götüren gemilere İsrail saldırısı gerçekleşti. Saldırıda en az 16 kişinin öldüğü bildirilmektedir. Türk gemisi öncülüğünde Kıbrıs’tan hareket edip Kıbrıs sularını geçen 6 geminin İsrail karasularını ihlal ettiği bildirilmektedir.

Panorama – Ermenistan (Tıklayın)

İsrail Saldırısında 19 Kişi Öldü

Aktarılan verilere göre aralarında İsrail’li bir kişinin de bulunduğu Gazze’ye yardım gemisinde 19 kişi öldürüldü. İsrail yüzlerce Filistin gönüllüsünün Gazze’ye ulaştırmaya çalıştığı 6 gemiye uluslararası sularda saldırarak uluslararası camiada kendi duruşu için de bir çıkmaz oluşturdu.

Panorama – Ermenistan (Tıklayın)

The Guardian gazetesi yer alan habere göre Türkiye’de yapılan protestolarla ilgili açıklamada.Türkiye deki  göstericiler tarafından "Kahrolsun İsrail ve Emperyalizm" diyerek Türkiye tarafından asker gönderilmesi  konusunda protesto haberi  verilmiştir.

El Cezire- Taksim ‘de yapılan canlı yayında El cezire televizyonu yaptığı yorumda Türkiye’nin Orta doğu ‘da komşuları tarafından ve bu ülkelerin vatandaşları nezdinde saygı kazandığı söyledi. 

BBC: İsrail Başbakanı son gelişmeler üzerine Amerika gezisini iptal etti.

 Le Figaro Gazetesi: Sarkozy Uluslararası Topluluk İsrail'in yaptığı saldırıyı barbarlIk ,cinayet ,insan öldürme olarak açıkladı.

 Reuters Haber Ajansı: Beyrut'ta Birleşmiş Milletler binasının önünde devasa büyüklükte Türk Bayrağıyla İsrail protesto edilmesi.

 ASSOCİATED PRESS

Mısır'da Kahire'de İsrail protestolarına karşı olağanüstü güvenlik önlemleri almıştır.  

ERMENİSTAN BASINI

“İsrail Kendi Hakkını Savunuyor”

News.am sitesine konuşan Ermenistan Uluslararası İlişkiler ve Siyasi Analizler Merkezi’nden Ruben Mehrabyan İsrail hücumunun asıl sebebinin İsrail’in güvenliğini sağlamak olduğunu ifade etti. “Yardım isteyip kara sularını ihlal edenlerin asıl amacı İsrail’in iradesi ve hoşgörüsünü test etmekti. Uzun vadede İsrailliler’in hakkının Filistinliler’den daha önemli olduğunu savunan bir güç iktidara gelmiştir. Doğal olarak da İsrail sanıldığı gibi kendi güvenliğini sağlayacaktır.” diyen Mehrabyan insani yardım gemisine yapılan saldırının Türkiye’ye yönelik bir saldırı olmadığını savunmakta. “İsrail’in amacı kimin bayrağı ve kimin gemisi orada olursa olsun, İsrail’in güvenliğini her şartta ve her ortamda sağlamaktır.” Mehrabyan meselenin siyasi ve hukuki sonuçlarına yönelik olarak ise şöyle konuştu: “Unutmamalıyız ki Türkiye-İsrail ilişkileri hiç olmadığı kadar kötü bir duruma girmiştir. Bu İsrail’in sorunu değil, Türkiye’nin Orta Doğu’da canlandırmaya çalıştığı etkinin oluşturduğu bir sıkıntıdır.”

News Armenia – Ermenistan

İsrail Türkiye’deki Vatandaşlarını Geri Çağırmayı Planlıyor

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman Türkiye’deki İsrail vatandaşlarının geri çağrılması konusunda hareket edilmesini istedi. Bununla birlikte Türkiye’ye gidecek olan İsrail vatandaşlarının bunu iptal etmesi çağrısında bulundu.

Panorama - Ermenistan

Türkler İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğuna girmek istediler

Filistin’e insani yardım götüren Gazze’ye Özgürlük filosuna İsrail askerleri tarafından operasyon düzenlendiği, ölü ve yaralıların olduğu haberi, İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde bekleyen grubu harekete geçirdi.

Protestocu grup arasında aşırı öfkelenen yaklaşık 300 kişi, konsolosluğa girmeye çalıştı. Bu sırada göstericiler ile polis karşı karşıya geldi. Polis protestocu grubu tazyikli su ve biber gazı kullanarak uzaklaştırdı. Gruptan bazıları da konsolosluk binasına taş attı. Binanın bazı camları kırıldı.

Yaklaşık bir saat içerisinde başkonsolosluk önündeki protestocuların sayısı yaklaşık 3 bine ulaştı. Protesto sırasında, İsrail bayrağı yakıldı.

Öfkelenen protestocu vatandaşlardan bazıları, başkonsolosluk binasını taşladı. Taşlardan bazıları da çevik kuvvet polislerinin kalkanlarına geldi. Başkonsolosluk binasının camları kırıldı.

 Tert.am - Ermenistan (Tıklayın)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler