YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dövizde inanılmaz hareketlilik!
Dövizde inanılmaz hareketlilik!
03 Aralık 2015 16:21
Avrupa Merkez Bankası politika faizini sabit tutarken mevduat faizini düşürdü, parasal genişleme konusunda Başkan Mario Drahi'nin açıklamaları bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB)bugün yaptığı para politikası kurulu toplantısında yüzde 0,50 seviyesindeki politika faizini sabit bırakırken mevduat faizini beklentilere paralel olarak düşürdü.

ECB, mevduat faizini -yüzde 0,20'den -yüzde 0,30'a düşürdü. Beklenti -yüzde 0,30 idi. Banka marjinal borç verme faizini -yüzde 0,3'te bıraktı. Karar sonrası S&P vadeli kontratları değer kazandı.

ECB bugün para politikasına dair yeni önlemler açıklayacak. Euro Bölgesi'nde yavaşlayan büyümenin ve hedefin altında kalan enflasyonun bankayı parasal genişlemenin süresini ve miktarını artırmaya yönelteceği tahmin ediliyor.

Draghi'nin Euro Bölgesi'ne destek açıklamalarının ardından Euro, dolar başta olmak üzere diğer para birimleri karşısında değer kazandı. Euro/TL, 3,14 seviyesine yaklaştı. Sabah 13 yılın zirvesine çıkan dolar endeksi ise bir ayın en düşük seviyelerine geriledi.

Euro, dolar karşısında 1,0894 ile dört haftanın zirvesini gördü, günlük kazanım yüzde 2'yi aştı. Euro, Türk Lirası karşısında da 3,1348 seviyesinden işlem görüyor. Dolarda şu an 2,8769 seviyelerinde işlem görüyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler