YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Donetsk'ten Ukrayna ile ilgili açıklama
Donetsk'ten Ukrayna ile ilgili açıklama
02 Temmuz 2014 02:38
Donetsk Halk Cumhuriyeti Başbakanı Boroday: -"Rusya'nın ve AGİT'in görüşlerini dikkate alıyoruz, eğer karşı taraf da hazır ise ateşkes yapmak üzere istişare yapabiliriz" dedi.

Ukrayna'nın doğusunda ayrılıkçıların kurduğu "Donetsk Halk Cumhuriyeti"nin Başbakanı Aleksander Boroday, ateşkes için istişare yapabileceklerini söyledi. Boroday, Donetsk'te nisan ayında işgal ettikleri televizyon binasında basın toplantısı düzenledi.

Ukrayna ordu birlikleriyle çatışmaların sürdüğünü, özellikle Slavyansk ve Kramatorsk'ta şiddetli çatışmaların yaşandığını kaydeden Boroday, bölgede yaşanan son durumu değerlendirdi. Slavyanks'ta ordu birliklerinin bugün gerçekleştirdiği top atışlarında aralarında sivillerin de bulunduğu onlarca kişinin yaşamını yitirdiğini belirten Boroday, ölü ve yaralı sayısıyla ilgili kesin sayı vermenin mümkün olmadığını söyledi.

Barışın gelmesi için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını anlatan Boroday, "Biz Rusya'nın ve AGİT'in görüşlerini dikkate alıyoruz. Bu bağlamda eğer karşı taraf da hazır ise ateşkes yapmak üzere istişare yapabiliriz.

Yaşanan çatışmaları sonlandırabiliriz" ifadelerini kullandı. Müzakerelerin yapılması için Ukrayna tarafının yer konusunda endişe ettiğini ileri süren Boroday, şöyle konuştu: "Görünüşe göre istişare grubu Donetsk'e gelmekten endişe ediyor. İstişare grubunun Donetsk'e gelmesi halinde maksimum güvenliği garanti ediyorum. Barışın gelmesi için politik taleplerimizin bazılarından vazgeçebiliriz. Ancak müzakere masasına oturmak için Ukrayna ordusunun Donetsk ve Lugansk'tan çıkması gerekli.

O zaman barış masasına oturabiliriz." Bir basın mensubunun kent merkezinde bugün ayrılıkçıların polis merkezine gerçekleştirdiği baskınla ilgili sorusu üzerine Boroday, soruşturmanın sürdüğünü belirtti. Boroday toplantının ardından televizyon binasını kuşatan çok sayıda silahlı kişiyle binadan ayrıldı. Bu arada bugün Donetsk şehir merkezinde bölge polis karakoluna saldıran ayrılıkçılar, yaklaşık 4 saat süren çatışmanın ardından polis merkezini ele geçirdi. Çatışmada bir kişinin öldüğü, iki kişinin yaralandığı öğrenildi.
  

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler