YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Domuz gribindeki korkunç şüphe
Domuz gribindeki korkunç şüphe
12 Ocak 2010 07:31
Avrupa Konseyi Sağlık Birimi Şefi Wolfgang Wodarg'ın domuz gribi salgını hakkında ortaya attığı iddialar dünya gündemine bomba gibi düştü.

Avrupa Konseyi Sağlık Şefi’nin domuz gribi ile ilgili açıklaması tüm dünyayı adeta şoke etti. İngiliz gazetesi Daily Mail’in haberine göre, Wodarg, domuz gribinin aslında fazla ölümcül olmadığını ve yaşananları ilaç firmalarının tetiklediğini ifade etti. Wodarg, bir anda dünyaya korku salan domuz gribi vakalarının, küresel korku sayesinde milyarlarca lirayı cebe indirecek olan ilaç ve aşı üreten firmalar tarafından idare edilen ‘sahte bir salgın’ olduğunu savundu. Wodarg, söz konusu şirketleri, Dünya Sağlık Örgütü’nü (WHO) bu konuda ‘pandemi’ (yaygın hastalık) ilan etmeye telkin etmekle de suçladı.

HAFİF BİR GRİPTİR

Dr. Wodarg, domuz gribinin dünyaya anlatılan gibi korkutucu olmadığını söyledi. Wodarg, “Bu hafif bir griptir. Fazla ölümcül değildir. İlaç firmaları, domuz gribine karşı geliştirdikleri ilaçları satmak için küresel bir korku yarattı. Bilim adamlarına ve halk sağlığından sorumlu resmi kurumlara telkinlerde bulunarak, dünya çapında hükümetlerin alarm durumuna geçmesini sağladılar. Bu yüzyılın en büyük sağlık skandalı yaşanıyor” dedi.

İDDİALAR İNCELENECEK

Avrupa Konseyi’nin baş sağlık yetkilisi Wodarg firmaların insanları aşılamak için yarattıkları panik ortamının en çok hükümetlerin sağlık bütçelerine zarar verdiğini söyledi. Bu olayla ilgili olarak ilaç firmalarının rolünün soruşturulması için Dr. Wodarg tarafından hazırlanan bir teklif de Avrupa Konseyi tarafından kabul edildi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden de sorumlu olan Avrupa Konseyi’nin bu ayın sonlarına doğru konuyla ilgili acil oturum yapması planlanıyor.

AŞI FiRMALARI HATADAN DÖNMELi

Avrupa Konseyi Sağlık Birimi Şefi Wolfang Wodarg bu elim hatadan aşı firmalarının hemen dönmesi gerektiğini söyledi. Uluslararası Şeffaflık Örgütü Yönetim Kurulu Üyesi Anke Martiny de geçtiğimiz ay domuz gribinin çok büyütüldüğünü söylemişti. Martiny “Aşıya güven kalmayacak” demişti.

iLAÇ iÇiN iSYAN SENARYOSU

İngiliz Sağlık Bakanlığı, domuz gribi yüzünden 65 bin kişinin öleceğini duyurmuş; özel bir internet sitesi kurup acil durum telefon hatları oluşturmuştu. Hatta stratejistler halkın ilaç bulmak için ayaklanma çıkaracağını göz önüne alarak, ordunun bile devreye girebileceğini öne sürmüşlerdi. Ancak geçen haftaya kadar sadece 5 bin kişinin virüs kaptığı ve 251’inin hayatını kaybettiği hatırlatılıyor. Dünyada domuz gribinden ölenlerin sayısı 8 bin 750’ye ulaştı.

h1n1 virüsü ve aşısı
 // pişman kardelen
aşıyı yaptıran bir hamile olarak çook pişmanım ki gebeler üzerindeki etkisinin ne olduğu bilinmeyen bir aşıyı sağlık bakanlığı nasıl öneriyor.bebeğim doğduğunda sakat olursa ya ada doğum sonrası gelişiminde aşı kaynaklı bir sorun olursa bunun hesabını kim verecek? hafif bir aşı diye öneren dr. mi yoksa sağlık bakanı mı Dünya Sağlık Örgütü mü?Ttürk Tabibler Birliği mi? Bbence aşının ileride olabilecek yan etkileri konulşulmalı acaba içerğinde ne var dı?...
12 Ocak 2010 13:43
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler