YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Domuz gribinde korkutan gelişme
Domuz gribinde korkutan gelişme
28 Kasım 2009 08:39
Domuz gribi virüsünün mutasyona uğramış halinden ölümler başladı. Acı haber Fransa'dan...

Fransa'da 2 kişinin, domuz gribi hastalığına yol açan H1N1/A virüsünün mutasyona uğramış biçiminden yaşamını yitirdiği bildirildi.

Fransız sağlık yetkilileri, kimliği açıklanmayan 2 kişinin, farklı kentlerde tedavi altına alındıklarını, hastalarda H1N1/A'nın mutasyona uğramış durumunun teşhis edilmesinden sonra öldüklerini söylediler.

Hastalardan birindeki virüsün, domuz gribinin tedavisinde kullanılan Tamiflu ilacına direnç gösterdiği belirtildi.

Virüsün sözkonusu mutasyona uğramış durumuna başka ülkelerde de rastlandığı kaydedildi.

BİR HAFTADA BİNDEN FAZLA ÖLÜM

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünya genelinde H1N1 virüsü nedeniyle bir haftada binden fazla kişinin daha öldüğünü bildirdi.

DSÖ, bir haftada dünyada virüsten ölenlerin sayısının yüzde 16 arttığını ve virüsün 7826 kişinin yaşamını yitirmesine yol açtığını açıkladı.

Avrupa'da virüs nedeniyle ölenlerin sayısının bir haftada yüzde 85 artarak 650'ye çıktığını belirten örgüt, Amerika kıtasındaki ülkelerin salgından en fazla etkilenenler olmaya devam ettiğini, bir haftada 554 kişinin ölümüyle virüsün bölgede 5360 can aldığını vurguladı.

DSÖ, Amerika kıtasını, ölenlerin sayısının yüzde 59 arttığı ve 1382 kişinin virüs nedeniyle yaşamını yitirdiği Asya-Pasifik bölgesinin izlediğini duyurdu.

Örgüt son olarak virüsten 206 ülke ve bölgede yaklaşık 6750 kişinin öldüğünü açıklamıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler