YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Domuz gribi 1 can daha aldı
Domuz gribi 1 can daha aldı
28 Ekim 2009 13:23
Afganistan'da domuz gribinden ilk ölüm vakası görüldü.

Afganistan'da domuz gribinden ilk ölüm vakası görüldü.

Sağlık Bakanlığı sözcüsü, Kabil'de çalışan bir mühendis olan bu kişinin bir inşaat şirketinde görev yaptığını belirtti.

Kabil'de dün hastanede hayatını kaybeden kişinin, "işi nedeniyle yabancılarla bağlantısı bulunduğu" kaydedildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), domuz gribinden ölenlerin sayısının 5 bini bulduğunu açıklamıştı.

TAYLAND'DA 2 SİVİL ÖLDÜRÜLDÜ
        
Tayland'ın sorunlu güney bölgesinde iki sivilin öldürüldüğü bildirildi.

Polis yetkilileri, ölenlerin Budist olduğunu ve silahlı saldırılarda öldürüldüklerini açıkladı.

Pattani'de düzenlenen saldırılarda ilk olarak bir oto tamircisinin, ardından yaşlı bir kişinin vurularak öldürüldüğü kaydedildi.

Ülkenin en güneyindeki üç bölge olan Narathivat, Pattani ve Yala'da 2004 yılının Ocak ayında başlayan ve bir türlü bastırılamayan ayaklanmalar yüzünden bugüne kadar Müslüman ve Budistlerden oluşan 3 bin 700 kişi hayatını kaybetti.

Bu üç bölge, nüfusunun büyük bölümü Budist olan ülkede Müslümanların çoğunlukta yaşadığı yegane bölgeler. Müslümanlar uzun süredir, merkezi hükümet tarafından ayrımcılığa tabi tutulduklarını savunuyor.
        
HOLLANDA'DA DOMUZ GRİBİNDEN GÜNDE 10 KİŞİ HASTANEYE KALDIRILIYOR

        
Hollanda Sağlık Bakanı Ab Klink, domuz gribi yüzünden günde ortalama 10 kişinin hastaneye kaldırıldığını ve bu hastalardan da ortalama bir kişinin yoğun bakıma alındığını bildirdi.

Klink, bir televizyon kuruluşunda yayımlanan söyleşisinde, hastalığın yayılma riskinin yüksek olduğunu belirtti ve çocukların da büyük bir olasılıkla risk grubu içine alınacağını söyledi.

Sağlık Bakanı, çocukların da risk grubuna dahil olup olmaması konusunda, Ulusal Sağlık Konseyinden kısa süre içinde öneri geleceğini ve bu öneriye göre karar vereceklerini söyledi.

Bakan Klink, 34 milyon domuz gribi aşısı siparişi verildiğini ve halen 7 milyon aşının hazır olduğunu, bu aşının da risk grupları için yeterli olduğunu söyledi.

Klink, Kasım ayı içinde 10 milyon daha aşı geleceğini ve yıl sonuna kadar bütün siparişlerin ellerinde olacağını kaydetti.

Hollanda;da domuz gribi yüzünden bugüne kadar 6 kişi yaşamını yitirdi. Hafta sonunda bir kişinin daha domuz gribi yüzünden öldüğü yolunda basında haberler yer aldı, ancak resmi makamlarca haber doğrulanmadı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler