YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dokunulmazlık yasası Amerikalılara da dokundu!
Dokunulmazlık yasası Amerikalılara da dokundu!
21 Mayıs 2016 11:31
ABD Dışişleri Bakanlığı, dokunulmazlık yasasının 'Türkiye demokrasisinin kalitesini aşındırabileceğini' belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, TBMM'de fezlekeleri bulunan milletvekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması için yapılan anayasa değişikliği önerisinin 374 oyla kabul edilmesini "Türkiye demokrasisinin kalitesini aşındırabilir" şeklinde yorumladı.

"KONUŞMA ÖZGÜRLÜĞÜ ÜZERİNDE OLUMSUZ BİR ETKİSİ OLACAĞINDAN ENDİŞE EDİYORUZ"

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner yaptığı yazılı açıklamada, "ABD olarak, parlamentonun 100’den fazla milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasını sağlayacak ve dün kabul ettiği anayasa değişikliğinin, Türkiye genelinde konuşma özgürlüğü üzerinde olumsuz bir etkisi olacağından endişe ediyoruz" dedi.

tan-005.jpg

"TÜRKİYE DEMOKRASİSİNİN KALİTESİNİ AŞINDIRIR"

Sözkonusu anayasa değişikliğinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına gönderilmesinin beklendiğine değinen Toner, demokratik toplumlarda ortak ilkenin, herkesin yasalar önünde eşit olduğunu vurguladı.

Durumu rahatsız edici olarak değerlendiren Toner, "Tartışmalı ya da rahatsız edici olsa bile politik içerikli düşünce özgürlüğünün sıkıca korunması gerektiğine inanıyoruz. Bu özellikle bir ülkenin vatandaşları tarafından seçilmiş temsilcilerini içerince özellikle önemlidir" dedi.

ABD’nin, anayasa değişikliğini yakından izlemekte olduğunu da belirten Toner, "Bu değişiklik siyasi tartışma alanlarının daralması sonucuna yol açarsa, bu da Türkiye demokrasisinin kalitesini aşındırır" dedi. 

ab-004.jpg

DHA

 // Metin Baba
O zaman o köpekler, bu köpekleri alıp kendi ülkeleri olan amerika'da vekil yapsınlar ve dokunmasınlar da görelim ne kadar samimi olduklarını......
21 Mayıs 2016 22:16
sizinki@can bizimki patlıcan
 // AlpAslan
Lan siz suçsuz yere dünyayı ayağa kaldırıyorsunuz biz kandil ve uzantısını kaldıracaz çok mu...
21 Mayıs 2016 14:59
 // Mustafa AVCI
Turkiye nin derdi amerika yi avrupa yi niye gerdi?...
21 Mayıs 2016 12:37
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler