YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dokunulmazlık AB'ye dokundu!
AB, iç güvenlik yasasından sonra şimdi de HDP'li bazı vekillerin teröre verdikleri açık destek sebebiyle yargılanmasının beklendiği dokunulmazlıkla ilgili anayasal düzenlemeyi sert bir dille eleştirdi..
Dokunulmazlık AB'ye dokundu!
20 Mayıs 2016 / 23:49 Güncelleme: 21 Mayıs 2016 / 07:22

Daha önce terörle mücadele yasası sebebiyle bu yaz yürürlüğe girmesi beklenen Türkiye ile olan vize anlaşmasını durdurabileceği tehdidinde bulunan Avrupa Birliği (AB), şimdi de milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasının yolunu açan anayasa değişikliğine tepki göstererek tarafını iyice belli etti.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu'nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, dokunulmazlıklarla ilgili ortak yazılı açıklama yaptı. Çok sayıda milletvekili için dokunulmazlıkların kaldırılmasına izin verilmesinin "ciddi endişe kaynağı" olduğu belirtilen açıklamada, dokunulmazlıkların ayrım gözetilmeksizin uygulanması gerektiği ve dokunulmazlıkların kaldırılmasının şeffaf kriterlere göre her bir dava için ayrı ayrı ele alınması, siyasi mülahazalara bağlı olmaması gerektiği ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Milletvekili dokunulmazlığı çerçevesi, dokunulmazlıkların kaldırılması kararının alınmasına dair hususi ve objektif kriterler içermeli. Yasal çerçevenin ve özellikle anayasanın kısıtlayıcı bir şekilde yorumlanması, Türkiye'deki parlamento üyelerinin ifade özgürlüğüne risk oluşturmayı sürdürüyor. Adil yargılanma hakkı, hukukun üstünlüğünün temeli ve yargıya toplumsal güvenin garanti altına alınmasının kilididir. için esas ve yargıya karşı kamu güvenini sağlamak için anahtardır. Parlamento üyeleri hakkındaki suistimal ve suç iddiaları uygun hukuki usullere tabi olmalıdır.

.

 // Oktay
İşinize bakın...
21 Mayıs 2016 10:51
Avrupanın değerleri
 // CEM
Avrupa nın sahte kokuşmuş değerleri bir bir ortaya dökülüyor....
21 Mayıs 2016 Cumartesi 00:09
 // Boğaçhan
Bu alçak kafirlere söylenecek tek söz var: Canınız cehenneme!...
21 Mayıs 2016 00:06
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler