YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doğu Türkistan'da isyan kapıda
Doğu Türkistan'da isyan kapıda
24 Mayıs 2015 19:10
Müslüman Uygur Türklerinin vatanı Doğu Türkistan’da her geçen gün artan Çin baskısı artık halkın sabrını iyice taşırdı.

Sakal, peçe, namaz gibi pek çok dini olguya yasak getiren ve hatta oruç tutan Müslümanlara zorla yemek yedirerek işkence eden işgalci Çin askerlerinin, yakın zamanda büyük bir isyan hareketiyle karşılaşacağı bildiriliyor.

Independent yazdı

Birleşik Krallık'ın en popüler gazetelerinden İndependent’da yayınlanan bir makalede, İslami isyanlar sonucu 2013 yılında 130 kişinin öldüğü belirtilirken, geçen yıl bu rakamın 400’ün üzerine çıkmasına özelikle vurgu yapılıyor. Makalede her yıl yükselen bu rakamın büyük bir isyanla sonuçlanacağına dikkat çekiliyor.

İşkence ve yoksulluk

Makalede ayrıca Uygurlar arasında hoşnutsuzluğun temel nedenlerinden biri de Han kökenli Çinlilerin bölgeye sürekli akını yüzünden değişen demografik denge olarak gösteriliyor. En iyi işleri Hanların alması sonucu halkın git gide daha yoksullaştığı ve bunun da artık dayanılmaz bir boyuta geldiğine işaret ediliyor. 

Tansiyon yükseliyor

Bazı Uygurların Afganistan ve Pakistan’da Çin zulmüne karşı bir savaş hazırlığı yaptığı iddia edilirken, Kominist Çin Hükümeti’nin bölgede konuşlandırdığı kuvvetleri her geçen yıl daha da arttırdığı ve bir nevi isyana karşı hazırlık içinde olduğu belirtiliyor. Birleşik Krallık dışında birçok ülkede benzer haberlerin çıkmaya başlaması da bölgede giderek artan tansiyona kanıt oluyor.

 // Rasim DUMAN
Cin'in muslumanlara uzun senelerdir yaptigi zulumler de insallah yakin zamanda sona erecek. Biz yeter ki "kahraman ikiliye" ( cumhurbaskanimiza ve basbakanimiza) sahip cikalim. Onlarin insa etmeye basladiklari Yeni Turkiye, insallah her zulmu durduracak ve her zalimden de hesap soracak....
24 Mayıs 2015 20:16
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler