YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doğalgaz anlaşması imzalandı
Doğalgaz anlaşması imzalandı
14 Ocak 2010 13:40
Azerbaycan ile İran arasında doğalgaz anlaşması imzalandı...

Azerbaycan ile İran arasında kısa dönem için anlaşma imzalandı. Ocak-Nisan aylarını kapsayan doğal gaz anlaşmasını Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi Başkanı Rövneg Abdullayev ile İran Milli Doğal Gaz Şirketine bağlı “Gaz Export” Şirketi Genel Müdürü Seyid Rza Kesaizade imzaladı.

R.Abdullayev, imzalanan anlaşma ile kış mevsimi içinde Azerbaycan bir gün için İran’a 1.2 milyon metre küp doğal gaz ihraç edecek. Böylece İran’ın bir bölgesi doğal gaza olan ihtiyacını Azerbaycan ile giderecek. Seyid Rza Kesaizade ise, uzun vadeli doğalgaz almak için Azerbaycan tarafı ile görüşmelerinin devam ettiğini dile getirerek, “İran, Azerbaycan gazını nakletmek için her tür imkana sahiptir, bu anlaşmanın imzalanması ile da işbirliğimizi daha da geliştireceğiz” dedi. Azerbaycan ile İran arasında uzun vadeli doğal gaz ihracatı anlaşmasının 2010 yılı yaz aylarında imzalanması bekleniyor. Yaz aylarında imzalanacak anlaşmadan sonra, Azerbaycan, İran’a bir gün içinde 3-3.5 milyon metre küp doğal gaz ihraç edecek.

R.Abdulayev, yaz aylarında imzalanacak anlaşmada, İran’a toplam 500 milyon metre küp doğal gaz ihracı planlaştırıldığını belirtti.

KOMŞULARIMIZIN DOĞALGAZ İHTİYACINI KARŞILAYACAĞIZ

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi Genel Başkanı Rövneg Abdullayev, Azerbaycan’ın 2010 yılı içinde de komşu ülkelerin doğal gaz ihtiyacını karşılayacağını belirtti. R.Abdullayev, 2010 yılı doğal gaz ihracatı ile ilgili basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Abdullayev, “Devlet Petrol Şirketi büyük doğal gaz programı üzerinde çalışmalar yapmakta ve yeni yataklarda çalışmalarını sürdürmektedir. Amacımız Azerbaycan Doğal gaz ihracını büyütmek ve tüm komşularımızın doğal gaza ihtiyacını karşılamaktır.

2010 yılında Rusya’a 500 milyon metreküp anlaşma gereği vermemiz gerekiyor. Biz onu bir milyar metreküp’e ulaştırmayı amaçlıyoruz. İran’a 500 milyon metreküp doğal gaz vermeyi hedefliyoruz. Gürcistan’a bir milyar metre küp doğal gaz vereceğiz. Son olarak da anlaşma gereği Şahdeniz doğal gaz yatağından Türkiye bu sene bizden 6.6 milyar metre küp doğal gaz alacaktır. 2011 yılında 1.5 milyar metre küp doğal gazımız olacak. Bunu da yine komşularımız arasında bölüştüreceğiz. Doğal gazın fiyatı ise dünya pazarlarındaki fiyatlara uygun şekilde satılacaktır” şeklinde konuştu.
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler