YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dizide 'Hz.Muhammed'e hakaret
Dizide 'Hz.Muhammed'e hakaret
16 Nisan 2010 08:53
Amerikan yapımı animasyon dizisi South Park'ta Peygamber Efendimiz, oyuncak ayı kostümü giydirilmiş şekilde yansııtılması sert tepkilere neden oldu.

Politik, sosyal ve güncel olayları eleştirel bir şekilde ele alan Amerikan yapımı South Park animasyon dizisi, dün yayınlanan 200. bölümünde çok tartışılacak bir konuya yer verdi. Hz. Muhammed'in yüzünün gösterilmemesiyle alakalı olarak İslam dünyasının hassasiyetiyle dalga geçilen dizide, peygamber efendimiz oyuncak ayı kostümü giydirilmiş şekilde yansıtıldı.

Sert tepkileri üzerine çekmesi beklenen konu, animasyon dizinin 14. sezonunun 5. bölümünde gerçekleşti. Bölümün hikayesi ise kısaca şöyle: Amerikalı ünlü oyuncu Tom Cruise, South Park kasabasında hakarete uğradığını iddia edip beraberindeki 200 ünlüyle dizi karakterlerine dava açar. Bunun üzerine Stan isimli karakter, Tom Cruise'dan özür diler. Ancak Cruise, tek bir şartının olduğunu, Müslümanların peygamberini görmek istediğini, aksi takdirde davadan vazgeçmeyeceğini söyler. Tom Cruise, ünlü arkadaşlarına, "Dünyada dalga geçilemeyecek tek kişi var, o da Muhammed, onun bu gücünü elinden almalıyız" der. Kasaba halkının, dava açılmaması için sözde Hz. Muhammed'i kasabaya getirdikleri görülür. Ancak yüzünün görünmemesi gerektiğini, yoksa bombalanacaklarını iddia ederler. Bu nedenle Hz. Muhammed, oyuncak ayı kostümü içerisinde tasvir edilir.

Dizinin bir sonraki bölümünde de bu konuya devam edileceği belirtiliyor. Dizinin 200. bölümünü yayınlayan yerli ve yabancı video paylaşım sitelerinde, konuyla ilgili çok sayıda eleştirel yorum yapıldı.

Hz. Muhammed, daha önce de South Park'ta resmedilmişti. Danimarka'yı sarsan 'karikatür krizi'nin bir benzeri 2006'da South Park'ta yaşanmıştı. Dizide yer alan Hz. Musa, Hz. İsa, Hz. Muhammed karakterleri, Müslüman seyircilerin tepkisini çekmişti.
Bugün

KÜÇÜLÜRSÜNÜZ !
 // ADEM
Mutlaka karşılığında tepkimizi alırsınız ve kaybedecek yine siz olursunuz.
Sizler sizin papazlarınızla uğraşsanız onları istediğiniz şekile sokabilirsiniz yani nasıl iseniz nasıl görmek istiyorsanız öyle yapar dizilerinizde oynatarak görürsünüz.Siz yine size yakışan eniyisi kendi dışkınızdan oyuncak yapıp onunla oynamanızdır....
17 Nisan 2010 15:20
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler