YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışişleri'nden Suudi Arabistan açıklaması
Dışişleri'nden Suudi Arabistan açıklaması
08 Mayıs 2015 23:29
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, 'Büyükelçilerin yakın bir zamanda dönmeleri öngörülmüyor' açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, bakanlıkta yaptığı basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi. Bilgiç, 1915 olaylarıyla ilgili 'soykırım' ifadesi kullanan ülkelerden çağrılan büyükelçilerin yakın bir zamanda dönmelerinin öngörülmediğini söyledi. Bilgiç, Fransa ve Rusya gibi daha önce de soykırım kelimesini kullanan ülkelerdeki büyükelçilerin istişare için çağrılmadığını belirtti.

"Program planlandığı şekilde devam ediyor"

Eğit-donat programının planlandığı şekilde sürdüğünü ifade eden Bilgiç, "Program planlandığı şekilde devam ediyor. Hazırlıklarda da herhangi bir sıkıntı yok. Önümüzdeki günlerde program başlayacak. Bin 500- 2 bini Türkiye'de olmak üzere yılda yaklaşık 5 bin kişi eğit-donat kapsamında programa destek veren ülkelerde eğitilecek" diye konuştu.

"Türk Ordusu Suriye'ye girmedi"

CHP'li Gürsel Tekin'in 'Türkiye'nin 2 gün içinde Suriye'ye gireceği' iddiası ile ilgili olarak Bilgiç "Yanılmıyorsam bunlar çarşamba günü basında yer aldı. Herhalde salı günü ifade edilmiş unsurlar. Zaten iki gün de geçmiş oldu. Türk ordusu Suriye'ye girmedi. Bunun üzerine benim fazlaca yorum yapmama gerek yok. Zaten bu iddiaların doğru olmadığı ortada" diye konuştu.

"Suudi Arabistan ile ilgili söylenen şeyler yeni değil"

Türkiye ve Suudi Arabistan'ın Suriyeli muhaliflere destek vermek için anlaştığı yönündeki haberlere Bilgiç, Türkiye'nin Suriye konusundaki görüşlerinin başından beri belli olduğu ve değişikliğin söz konusu olmadığını belirtti. Bilgiç, "Suudi Arabistan'a ilişkin olarak söylenen şeyler çok yeni değil zaten geçmiş yıllara giden bir işbirliğimiz ve politikamızda bir örtüşme var. Onun için yeni bir unsurun olmadığını söyleyebilirim" dedi.

"Irak politikamız belli"

Barzani'nin Atlantik Konseyi'nde 'Ne zaman olacağını söyleyemem ama bağımsız Kürdistan geliyor' ifadesi ile ilgili Bilgiç, "Biz baştan beri zaten Irak'ın toprak bütünlüğünün yanında olduğumuzu söyledik. Bu politikamızda da herhangi bir değişiklik yok. Mesut Barzani'nin ifadeleri üzerine herhangi bir yorum yapmıyorum ama genel olarak Irak politikamız belli. Irak'ın toprak bütünlüğü bizim için öncelikli" diye konuştu.

"Büyükelçilerin yakın zamanda dönmeleri öngörülmüyor"

Bilgiç, 1915 olaylarıyla ilgili 'soykırım' ifadesi kullanan ülkelerden çağrılan büyükelçilerin yakın bir zamanda dönmelerinin öngörülmediğini söyledi. Bilgiç, Fransa ve Rusya gibi daha önce de soykırım kelimesini kullanan ülkelerdeki büyükelçilerin istişare için çağrılmadığını belirtti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler