YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışişleri'nden Obama'ya cevap
Dışişleri'nden Obama'ya cevap
24 Nisan 2012 22:36
ABD Başkanı Barack Obama'nın 24 Nisan açıklamasına Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi!

Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Barack Obama'nın 24 Nisan açıklamasının ''tarihi gerçekleri çarpıttığını'' ve ''esefle karşılandığını'' bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Obama'nın, 24 Nisan 2012 tarihinde yayınladığı mesajla, Türkler ile Ermeniler arasında ortak tarihlerinin acılı bölümüne ilişkin anlaşmazlıkta, bu sene de Ermeni görüşlerini yansıtan mesnetsiz bir yaklaşım ortaya koyduğu belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Tarihi gerçekleri çarpıtan bu açıklamayı her bakımdan fevkalade sorunlu buluyor ve esefle karşılıyoruz. İç siyaset kaygılarıyla yapılan ve tartışmalı tarihi olayları seçici bir adalet duygusuyla yorumlayan bu tür tek yanlı açıklamalar isabetsiz oldukları kadar, Türkiye ve Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesini de zorlaştırmaktadır.

ABD gibi önemli bir müttefikimize düşen, Türk-Amerikan ilişkilerine de zarar veren bu tür bir yaklaşımla sorunu daha da derinleştirmek değil, çözüme yönelik yapıcı katkılar sunmak ve bu bağlamda ortak tarih araştırmasından kaçınan Ermeni tarafını daha gerçekçi ve uzlaşmacı olmaya cesaretlendirmektir.''

I. Dünya Savaşı sırasında yaşanan acıların ortak olduğunun ve döneme ilişkin hatıraların Türk halkı bakımından, en az Ermeniler için olduğu kadar hassasiyet taşıdığının da bilinmesi gerektiğine işaret edilen açıklamada, ''Tarihin yazımına yapılmaya çalışılan tüm önyargılı müdahalelere rağmen adil hafızaya ulaşma çabalarımızı sürdüreceğiz'' denildi. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler