YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışişleri'nden İsrail'e kınama
Dışişleri'nden İsrail'e kınama
13 Ekim 2015 12:39
Dışişleri Bakanlığı: İsrail emniyet güçlerinin orantısız güç kullanmalarını kuvvetle kınıyoruz.

Dışişleri Bakanlığı, işgal altında olduğunu belirttiği Filistin topraklarında yaşanan gelişmeler hakkında bir açıklama yaptı. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail askerlerinin Gazze sınırındaki göstericilere ateş açmalarının ve İsrail tarafından yapılan 11 Ekim'deki hava saldırısında sivil kayıpların yaşanmasının kaygıyla izlendiği belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı'nın konuya ilişkin açıklaması, şöyle: "İsrail emniyet güçlerinin Harem-i Şerif’e girerek Müslüman gruplarla çatışmaları ve Müslümanların girişlerini güç kullanarak engellemeleriyle başlayan, Filistinlilerin Kudüs eski şehre girişlerinin yasaklanmasıyla Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da tırmanan gerginliğin, İsrail askerlerinin Gazze sınırındaki göstericilere ateş açmaları ve İsrail tarafından 11 Ekim 2015 tarihinde yapılan hava saldırısında sivil kayıplar yaşanması neticesinde Gazze’ye de sıçraması kaygıyla izlenmektedir.

İsrail’in statükoya aykırı uygulamalarını ısrarla sürdürmesinin bir sonucu olarak gelişen olaylarda İsrail emniyet güçlerinin orantısız güç kullanmalarını kuvvetle kınıyoruz. İsrail’in işgal altında tuttuğu Filistin topraklarında uluslararası hukuk kurallarına riayet etmesi, bu çerçevede Harem-i Şerif’in statüsünü ve kutsiyetini hedef alan kışkırtıcı keyfi uygulamalara bir an önce son vermesi, gerginliğin tırmanmasını önlemenin yegane yoludur"

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler