YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışişleri Bakanlığı, nükleer programdan memnun
Dışişleri Bakanlığı, nükleer programdan memnun
24 Kasım 2013 18:07
Dışişleri Bakanlığı, İran’ın nükleer programı konusunda Cenevre’de yürütülen müzakere sürecinin üç turdan sonra olumlu sonuç vermesini memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, İran’ın nükleer programı konusunda P5+1 ile Cenevre’de yürütülen müzakere sürecinin üç turdan sonra olumlu sonuç vermesini memnuniyetle karşılandığı belirtilerek, “Bu çerçevede, İran ve P5+1 ülkelerini sürece yönelik yapıcı gayretleri nedeniyle tebrik ediyoruz” denildi.

Açıklamada, bugün taraflar arasında varılan mutabakatın, İran'ın nükleer programı konusunda, 2010 Tahran Deklarasyonundan bu zamana yaşanan ilk somut olumlu gelişmeyi teşkil ettiğine dikkat çekilerek şöyle denildi:

“Tabiatıyla sözkonusu anlaşma, sürecin henüz başlangıcını ve kısa vadeli güven arttırıcı önlemler bölümünü oluşturmaktadır.

Taraflara süreci daha da ileriye götürmeyi hedefleyen yapıcı yaklaşımlarına devam etme çağrısında bulunuyoruz. Temennimiz, varılan aşamada tarafların mutabık kalınan adımları atmaları, böylece konunun diplomasi yoluyla ve tüm kesimleri tatmin edecek kalıcı bir çözüme kavuşturulmasıdır. Soruna çözüm bulunması için diplomatik sürecin canlı tutulması amacıyla bugüne kadar her türlü çabayı harcamış olan Türkiye bu süreçte de üzerine düşebilecek tüm desteği sağlamaya hazırdır.

Türkiye, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşmasından (NPT) kaynaklanan ve bu çerçevede öngörülen yükümlülüklerin yerine getirilmesi karşılığında nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanılması hakkını savunmaya devam etmektedir. Ülkemiz ayrıca, Orta Doğu'nun tüm kitle imha silahlarından arındırılması yolundaki gayretlere yönelik desteğini sürdürecektir.”

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler