YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışişleri Bakanlığı için düşünülen isimler arasınd
Dışişleri Bakanlığı için düşünülen isimler arasınd
Dışişleri Bakanlığı için düşünülen isimler arasınd
15 Kasım 2008 / 08:05 Güncelleme: 15 Kasım 2008 / 00:00

Demokrat Parti içindeki başkan adaylığı yarışında 18 milyon oy toplamasına rağmen Barack Obama’ya yenilen New York Senatörü Hillary Clinton, ABD’nin Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturabilir. NBC televizyonu, 4 Kasım günü ABD Başkanı seçilen Obama’nın adı belirtilmeyen iki danışmanına dayanarak, Dışişleri Bakanlığı için düşünülen isimler arasında Senatör Clinton’ın da yer aldığını duyurdu.


Clinton’a yakın kaynaklar ise, bu kararı Obama’nın vereceğini ifade ettiler. Bu sözler, Clinton’ın, görev verilirse Dışişleri’ne geçeceği şeklinde yorumlandı. ABD Dışişleri Bakanlığı için adı geçen diğer isimler arasında, Senatör John Kerry, Senatör Chuck Hagel, New Mexico Valisi Bill Richardson ve eski Senatör Sam Nun’un da adı geçiyor.

SENATO’YA VEDA

20 Ocak günü yemin ederek başkanlık görevine başlayacak olan Barack Obama, yarın Senato’dan istifa ediyor. Obama, Illinois Eyaleti’nden seçilerek dört yıl hizmet verdiği Senato’daki yıllarını "yaşamının en büyük onur ve imtiyazlardan biri" olarak niteledi. Illinois Valisi Rod Blogojevich, Obama’nın Senato’da kalan iki yılı için yeni bir isim atayacak. Ünlü siyah toplum lideri Jesse Jackson olası adaylardan biri.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler