YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışişleri Bakanları Suriye'yi görüştü
Dışişleri Bakanları Suriye'yi görüştü
29 Eylül 2015 01:42
ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin ev sahipliğinde Dışişleri Bakanları'nın yaptığı toplantıda Suriye konusu görüşüldü...

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; BM 70. dönem Genel Kurul Genel Görüşmeleri sırasında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin evsahipliğinde Suriye konulu dışişleri bakanları toplantısı düzenlendi.

Türkiye'yi temsilen Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu'nun katıldığı toplantıya, İngiltere, Fransa, Almanya, Suudi Arabistan ve Ürdün dışişleri bakanları da iştirak etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, yaptığı yazılı açıklamada, Suriye'deki durum ve bu ülkede başarılı bir siyasi dönüşümün olası yollarını ele almak üzere toplanan bakanların, Suriye krizine son verilmesi için ortak uluslararası eylemin gerektiği yönünde mutabık kaldıklarını bildirdi.

Kirby, Kerry'nin toplantıda mevkidaşlarıyla ABD ve koalisyonun, Suriye'deki DAEŞ karşıtı operasyonların hızı ve yoğunluğunu artırmaya dönük son çabaları üzerinde konuştuğunu, Rusya'nın Suriye'deki askeri varlığını artırma kararı ışığındaki son gelişmeleri gözden geçirdiğini ve bundan sonra izlenmesi gereken yollar hakkında bakanların görüşlerini dinlediğini belirtti.

Toplantıda bakanların özellikle Suriye'deki çatışmaları sona erdirebilecek ve Suriyelilere Esed'siz barışçıl bir geleceği şekillendirme imkanı tanıyacak yenilenmiş ve güvenilir diplomatik ivmenin inşa edilmesine yönelik fikirleri tartıştığını kaydeden Kirby, toplantının katılımcılarının, diğer ortaklar da dahil olmak üzere BM Genel Kurulu sırasında bu toplantılara devam etmeyi kararlaştırdığını ifade etti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler