YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dış basında seçim sonuçları
Bugün yapılan ve Türkiye tarihine geçen seçimleri Dış basın da yakından takip etti.
Dış basında seçim sonuçları
12 Haziran 2011 / 23:06 Güncelleme: 12 Haziran 2011 / 23:07

Çin medyası: AK Parti 3. kez üst üste seçimleri kazandı

Çin medyası, Türkiye’nin 24. dönem milletvekili genel seçimini mevcut iktidardaki AK Parti’nin (AKP) 3. kez üst üste kazandığını okuyucularına duyurdu.

Çin resmi Xinhua ajansı, seçimlerde sandıkların yüzde 80’den fazlasının açıldığını, AKP’nin oyların yüzde 51.1’lik kısmına sahip olduğunu, ana muhalefet partisi CHP’nin yüzde 25.2 oy aldığını, MHP’nin de yüzde 13.4’lük oyu ile meclise girmeyi başardığını bildirdi.

Meclisteki milletvekili dağılımında AKP’nin 327 koltuğa sahip olduğu belirtilirken, CHP’nin 136, MHP’nin 53 milletvekili ile mecliste temsil edileceği, bağımsız olarak seçime giren 30 kişinin de milletvekili olmaya hak kazandığı ifade edildi.

Haberde, Türkiye’deki seçim kanunlarına göre, bir partinin oyların üçte birini alması halinde tek başına hükümeti kurma görevi kazandığı vurgulanırken, AK Parti’nin 2002 seçimlerinden itibaren 3. kez tek başına iktidar olmayı başardığı kaydedildi. Seçimlerde yüzde 10’luk oranın altında oy alan partilerin meclise girmeye hak kazanamadığına dikkat çekildi.

Türkiye’de AK Parti’den önce en son 1987 yılında bir partinin tek başına iktidara geldiğine değinilen haberde, 2002 yılına kadar geçen 15 yıl sure zarfında tek bir partinin oyların üçte birini alamamasından ötürü koalisyon hükümetlerinin kurulduğu belirtildi.

Çin medyası ayrıca AK Parti’nin ilk kez iktidar olduğu 2002 seçimlerinde yüzde 34.28 oy aldığı, 2007 yılında yapılan seçimde oylarını yüzde 46.5’e çıkardığı, bugünkü seçimlerde de şu anki açılan sandık sayısına göre meclise 327 milletvekili sokmaya hak kazandığı vurgulandı.


Yunan Medyası: Erdoğan ezici zafer kazanarak tarihe geçti

Türkiye’deki genel seçimleri çok yakından izleyen Yunan medyası, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ezici ve büyük bir zafer kazarak tarihe geçtiği yorumunda bulundu. Yazılı ve görsel medya, AK Parti’nin yüzde 51-52 civarında oy alacağı değerlendirmesinde bulundu.

Hükümeti ve medyası ile Türkiye’deki seçimleri en yakından takip eden ülkelerin başında gelen Yunanistan, Erdoğan’ın üçüncü dönem seçilmesini tarihi olarak yorumladı. Televizyonlar ilk sonuçların AK Parti’yi açık ara önde gösteren gelişmeyi ilk haberler arasında yer verirken, AK Parti’nin ezici üstünlüğü ajans, internet haber siteleri ile gazetelerin internet sayfalarında manşete çekildi. Televizyon kanalları gün içerisindeki haber bültenlerinde Türkiye’deki muhabirleriyle canlı bağlantı kurdu. Devlet televizyonu ERT ise muhabirlerini Türkiye’ye göndererek seçimleri yakından takip etti. ERT, geçen çarşamba günü yayınladığı “Erdoğan belgeseli”ni bugün öğlen saatlerinde tekrar ekrana taşıdı.

Yunan medyası, Erdoğan’ın üçüncü dönem zaferini zorlanmadan “yürüyerek” kazandığı yorumunda bulunurken, ilk yüzde 30’luk sandık sonucunu “rekor” olarak yorumladı. Haberlerde özellikle AK Parti’nin 330 milletvekili kazanması durumunda, referanduma giderek tek başına anayasayı değiştirmek istediği değerlendirmesinde bulunuldu.  (Bugün)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler