YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Direnişin sembolü Cüneydi'nin duruşması var
Direnişin sembolü Cüneydi'nin duruşması var
18 Aralık 2017 15:26
Çok sayıda İsrail askeri tarafından gözleri bağlı şekilde götürülürken çekilen fotoğrafıyla adeta Kudüs direnişinin sembolü olan Cuneydi’nin duruşması var...

Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararı sonucu Filistin'in tüm bölgelerinde binlerce Müslüman sokağa döküldü ve işgalci İsrail askerlerine direndi. Tüm dünya Filistin'deki gelişmeleri takip ederken, İsrail askerlerinin El-Halil'deki bir görüntüsü uluslararası basında büyük bir yankı uyandırdı.

Fotoğrafta 22 İsrail askeri, gözaltına aldığı 14 yaşındaki Fevzi El-Cüneydi isimli Filistinli çocuğu gözleri bağlı bir halde götürüyordu. Sonrasında sadece gözlerini bağlamakla yetinmeyip işkence dahi ettikleri Cüneydi'nin bugün duruşması vardı.

GÖZALTI SÜRESİNİN UZATILMASI İSTENDİ

İsrailli savcının, çok sayıda İsrail askeri tarafından gözleri bağlı şekilde götürülürken çekilen fotoğrafıyla adeta Kudüs direnişinin sembolü olan 16 yaşındaki Fevzi el-Cuneydi’nin bugün görülen duruşmasında gözaltı süresinin uzatılması talebinde bulunduğu bildirildi. 

Cuneydi'nin avukatı Farah Debabse, bugün görülen duruşmada İsrailli askeri savcının süreci "oyaladığını" belirterek, savcının ayrıca Cuneydi’nin gözaltı süresinin "bir kez daha uzatılması" talebinde bulunduğunu ifade etti.

Savcının, Cuneydi ile ilgili hazırladığı iddianamede suçlamak için elinde somut bir delilinin bulunmadığına dikkati çeken avukat Debabse, İsrail mahkemesinin, savcının talebine şu ana kadar bir yanıt vermediğini söyledi.

Debabse, Cuneydi’nin serbest bırakılması için yarın bir kez daha mahkemeye taleplerini sunacaklarını sözlerine ekledi. 

HAKARETE UĞRADI, AYAKLARI ÇİĞNENDİ

Gözaltına alındıktan sonra Cüneydi'nin elleri askerler tarafından plastik kelepçeyle bağlandı ve çıplak ayakla konteyner bölgesine götürüldü. Yolda hakarete ve darba maruz kaldı.

Cüneydi, askerlerin kendisini bir odaya kapattığını, ayağına soğuk su dökerek üzerine botlarıyla çıkarak çiğnediklerini, söz konusu bu işkenceden duyduğu acı sebebiyle kendinden geçecek bir duruma geldiğini söyledi.

Vücudundaki darp izleri ve sağlık durumunun kötü olması sebebiyle Atsiyon Cezaevi İdaresinin kendisini kabul etmediğini aktaran Cüneydi, bunun üzerine hastaneye götürüldüğünü daha sonra da Ofer hapishanesine getirildiğini belirtti.

 

 

..
 // Ozgur
Ödlek israil askerleri Sizin gucunuz buna yetiyor di mi? Sıkıysa bize silah dogrultun...
18 Aralık 2017 15:52
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler