YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diplomatik kulisler Davutoğlu'nu epey yoracak!
Diplomatların eşleri Türk olmak zorunda mı?
Diplomatik kulisler Davutoğlu'nu epey yoracak!
06 Mayıs 2009 / 12:21 Güncelleme: 06 Mayıs 2009 / 00:00

Kanal a’nın Dünden Bugüne belgesel programının yapımcısı Cüneyt Polat, Dışişleri Bakanlığı’na yeni atanan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun görevindeki zorluklara dikkat çekiyor. Polat, Davutoğlu’nun hemen hergün uğraşmak zorunda kalacağı diplomasi koridorundaki kulislerden birisini Kanalahaber.com için yazdı:


 


Diplomatların eşleri Türk olmak zorunda mı?


     Kabine değişimi başbakan tarafından açıklandığında, farklı çevrelerden farklı yorumlar geldi. Bizler de bunu yakından takip ettik. Yeni kabine ülkemize hayırlı olsun.


     Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri bakanı olması; fazlaca eleştiri almayan, genelde olumlu karşılanan bir atamaydı. Stratejik derinlik uygulaması dış politikada devam edecek. Ancak yıllardır devam eden eleştiriler acaba Ahmet Davutoğlu’nun bakanlığı döneminde son bulacak mı?


     Bu eleştiriler nedir sorusuna, yaşadığım ve birinci ağılardan dinlediğim bazı olaylarla cevap vermeye çalışayım. 2006 yılı Haziran ayında bir belgesel çekimi için Bosna – Hersek’e gitmiştik ekip olarak. Orada yapılan çekimler ve röportajlar sırasında Saraybosna Büyük elçimizin halk arasına pek karışmadığından yakınan çok sayıda Boşnakla konuştuk. Bu konuşmalardan en çarpıcısını, savaş sırasında evinin altından bir tünel açarak havaalanından yardım alınmasını sağlayan ve bu hareketiyle açık hedef olan Bayram Koljar ile gerçekleştirmiştik. Kendisi Türk büyükelçisinin tüneli bir kez ziyarete gelmesine karşın, İngiliz büyükelçisinin haftada bir kez mutlaka kendilerine uğradığını hüzünlü bir ifadeyle anlattı. Bunun kendilerini ne derece yaraladığını anlattığında gözlerinin dolduğunu görmek bizi de üzmüştü.


     Geçtiğimiz günlerde çok sevdiğim bir ağabeyimle tatlı bir antika eserler sohbeti yaparken söz döndü dolaştı Türkiye’nin Polonya büyükelçiliğine geldi. Bağlantısından ziyade konuşulan konu daha önemli. Birinci ağızdan öğrendiğim bilgilere göre Büyükelçimizin değerli eşleri Polonya asıllıymış. Yani Türkiye’nin Polonya büyükelçisinin eşi aslen Polonyalı! Müsteşarın eşi Bangladeşli, Ticaret Müşavirinin eşi yine Polonyalı, idari memurlardan bazılarının eşleri Ukrayna, Beyaz Rus ve Rusya asıllı. Bunda ne var diyebilirsiniz! Ben de öyle demiştim. Ancak…


     Bu şüpheler hiçbir zaman kötü niyet ya da niyetleri de göstermez. Hatta elçilikte hizmet veren Türk personelin geri gönderilmesi ve perde arkasında bunun sefire hanımın yemek tercihleriyle bağlantısının fısıldanması da bir kötü niyeti göstermiyor. Yine hanımefendilerin Elçiliğin resmi resepsiyonlarına katılmadıklarına dair iddialar da bir kötü niyeti göstermez. Ancak bazı durumlarda milletçe içimize bir kurt düşer ya! Bu konuşmanın ardından benim de içime böyle bir kurt düştü.kim bilir neyi ve neleri kemirecek? Neyse tabi ki bu da bir kötü niyet ifadesi olamaz. Ülkemizde bakanlık yapan isimlerin hanımlarının yabancı uyruklu olması da bir kötü niyet şüphesi olduğunu göstermemişti. İçimize düşen kurtlar yedi yedi semirdi…


     Başta Dışişleri bakanımız Ahmet Davutoğlu olmak üzere kabineye yeni katılan bakanlarımıza sonsuz başarılar diliyoruz.


Cüneyt Polat, (Kanalahaber.com)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler