YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dilipak: Ordu içinde bir darbe olabilir
Mursi’ye verilen idam kararını değerlendiren Yeni Akit YazarıAbdurrahman Dilipak, Mısır’da yeni bir döneme geçildiğine dikkat çekerek, "Mısır’da ordu içinde bir darbe olabilir” dedi.
Dilipak: Ordu içinde bir darbe olabilir
16 Haziran 2015 / 16:51 Güncelleme: 17 Haziran 2015 / 08:00

Mısır mahkemesi, "casusluk" ve "hapishaneler baskını" olarak bilinen davalarda, daha önce idam konusunda görüş için dosyasını müftülüğe gönderdiği, darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mursi’ye verilen idam kararını değerlendiren Abdurrahman Dilipak, Mısır’da yeni bir döneme geçildiğine dikkat çekerek, “Mursi’ye verilen idam kararıyla birlikte artık her şey mümkün görünüyor. Mısır’da Ramazan’da meydanlar ısınabilir ve şiddet olayları yaşanabilir. Mısır’da ordu içinde bir darbe olabilir” dedi.

Gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak Mursi’ye verilen idam kararını değerlendirdi:

'Mısır'da ordu içinde bir darbe olabilir'

Mısırda yeni bir dönem başlıyor.  Mursi’ye verilen idam kararıyla birlikte artık her şey mümkün görünüyor. Mısırda Ramazanda meydanlar ısınabilir ve şiddet olayları yaşanabilir. Tabi önce infazın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini görmemiz gerekir. Mısır’da ordu içinde bir darbe olabilir. Sisi dünyadan destek görmüyor. Arap ve Afrika ülkeleri tarafından da desteklenmiyor. Batılı ülkeler de Sisi’ye mesafeli. Bunun yanı sıra BM ve AB’nin, Arap, Afrika ve İslam işbirliğinin tepki ve girişimlerini bir görmemiz gerekiyor.

'Türkiye, Mursi'nin yanında'

Türkiye yönetimi ve halkı başından beri Mursi’nin yanında kalmıştır. Bu tavrını darbeci Sisi’nin devletin başına gelmesinden beri koruyor. Yaşanan sürece bakıldığında başından beri idam kararı için bir zemin hazırlanıyordu. Sisi darbeyi gerçekleştirdikten hemen sonra Mursi’yi idam kararı ile yargılayamazdı.Şimidiki sürece baktığımızda Sisi yargıç maskeli cellatlarla Mursi’yi idam etmeyi planlıyor.

'Üzerimize düşeni yapacağız'

Ankara’da Erdoğan ve Davutoğlu’nun tepkisinin yönü belli. Diğer partiler ne yapacak bilmiyorum. STK’lar zaten bu konuda aktif ve asla bu kararı kabul etmeyecekler. Biz sivil örgütler olarak kardeşlerimize yardım için üzerimize düşeni yapacağız.

(Ajanshaber)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler