YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dikkat! Ölümcül olabilir...
İzlanda’daki yanardağ patlaması sonrasında insan sağlığına zararlı olduğu belirtilen kül bulutlarının yarın Türkiye’ye ulaşması bekleniyor.
Dikkat! Ölümcül olabilir...
19 Nisan 2010 / 08:17 Güncelleme: 19 Nisan 2010 / 08:17

Uzmanlara göre kronik rahatsızlığı bulunanlar için kül bulutu ölümcül olabilir...

Göğüs Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, İzlanda’daki yanardağ patlaması sonucunda kül bulutlarının insan sağlığını olumsuz etkileyebileceğini belirtti. Kül bulutlarının yarından itibaren Türkiye’yi de etkileyebileceğini anımsatan Küçükusta, ‘’ 9-10 bin metre yükseklikte bulunan bu bulutların, atmosferin daha aşağı tabakalarına inmesi ve özellikle de asit yağmurlarına yol açması durumunda, tabiat ve insan sağlığı için ciddi bir tehlike yaratmasından endişe ediliyor’’ dedi.

SOLUNUM YOLUNA DİKKAT

Küçükusta, kül bulutunda insan sağlığı bakımından tehlike oluşturan maddelerin, kükürt ihtiva eden sülfürik asit ve çapları 10 mikrondan küçük olan partiküller olduğunu belirterek, ‘’Bunlar solunum yoluyla akciğerlerin içlerine kadar girerek, daha çok solunum ve dolaşım sistemini etkilerler. 10 mikrondan büyük olan tanecikler ise ancak deri ve burun, boğaz gibi üst solunum yollarında zararlı etki gösterebilirler’’ diye konuştu.

KRİZLERİ TETİKLEYEBİLİR

Prof. Küçükusta, söz konusu atmosfer kirliliğinin tüm insanlara zarar verebileceğine, ama en çok ‘’bebekler, yaşlılar ile akciğer ve kalp hastalığı olanları’’ olumsuz etkileyebileceğine dikkati çekerek, şunları kaydetti: ‘’Kül bulutlarının insanların soluduğu havaya karışması durumunda ilk ortaya çıkacak olan belirtiler deri tahrişi, gözlerde sulanma, kızarma, burun akıntısı, genizde yanma, boğaz gıcık ve öksürük gibi belirtilerdir. Kirliliğin yoğun olması durumunda astım krizleri ve KOAH ataklarına bağlı solunum yetersizliği, kalp ve tansiyon krizleri ve bunlara bağlı ölümler de ortaya çıkabilir.’’

KARADENİZ’E UÇUŞ YASAĞI

Öte yandan, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Türk hava sahasının da kül bulutlarından etkilenmeye başladığını duyurdu. Zonguldak, Samsun ve Sinop üzerinde 20 bin ile 30 bin feet arasındaki hava sahasının kapatıldığı bildirildi. Açıklamada, Türkiye’ye bulutların kuzeyden giriş yaptığı ve uçuş güvenliği için böyle bir karar alındığı ifade edildi.

THY’DEN EK SEFER

THY, İzlanda’daki yanardağ patlaması nedeniyle sefer yapılamayan yerler yerine Avrupa’da hava sahası açık olan Roma, Barcelona, Madrid, Simferopol ve Atina’ya ek seferler koydu. THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamada, Türk Hava Yolları’nın sefer iptali yaşanan noktalara gidemeyen yolcuların 30 Nisan’a kadar bilet işlemlerini yaptırmaları gerektiği kaydedildi. Öte yandan aralarında Lufthansa ve British Airways’in de bulunduğu havayolu şirketlerinin uçakları da Atatürk Havalimanı’nda mahsur kaldı.

DIŞARIDA AZ KALIN

METEOROLOJi yetkililerinin, düzenli açıklamalar yaparak insanları uyarması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, şu uyarılarda bulundu:

‘’Kül bulutlarının soluduğumuz havaya karışması söz konusu olduğundan, özellikle akciğer, kalp hastaları ile bebek ve yaşlılar açık havaya çıkmamalı.

Mutlaka dışarı çıkması gerekenler, dışarıda olabildiği kadar az kalmalı ve efor yapmaktan kaçınmalı.

Mutlaka burundan nefes alınıp verilmeli.

Dışarıda uzun zaman kalması zorunlu olanların, maske takmaları yararlı olabilir.

Ev ve işyerlerinin havasının temiz olmasına özen gösterilmeli, seyahat ederken aracın camları mutlaka kapalı tutulmalı.

Kapalı mekanlarda hava temizleyici aletlerden de yararlanılabilir.

Akciğer ve kalp hastaları mutlaka ilaçlarını düzenli kullanmalı.’’

4. GÜNDE AVRUPA’DA SON DURUM

İzlanda’daki yanardağ patlamasının sonucunda oluşan kül bulutu, Avrupa’daki hava ulaşımını olumsuz etkilemeye devam ediyor. 11 Eylül saldırılarından bu yana hava ulaşımındaki en büyük aksaklıklara neden olduğu bildirilen toz bulutu nedeniyle çok sayıda Avrupa ülkesi dün de hava sahasını kapalı tutmak durumunda kaldı. Hava ulaşımının aksadığı 4. günde bazı Avrupa ülkelerindeki son durum şöyle:

Almanya: Hava sahası dün 20.00’ye (TSİ 21.00) kadar kapalı kaldı.

Avusturya: Hava sahasının en erken pazartesi 02.00’ye (TSİ 03.00) kadar kapalı kalması bekleniyor.

Belçika: Brüksel Havayolları pazartesi gününe kadar tüm uçuşlarını iptal etti.

Çek Cumhuriyeti: Hava sahası bugün 12.00’ye (TSİ 13.00) kadar kapalı.

Danimarka: Hava sahası bugün 02.00’ye kadar (TSİ 03.00) kapalı.

Estonya: Hava sahası pazartesi gününe kadar kapalı.

Finlandiya: Hava sahası bugün 17.00’ye kadar kapalı.

Fransa: Öğleden sonra itibariyle tüm Fransız havaalanları bugün saat 08.00’e kadar kapalı kalacak.

Macaristan: Hava trafiği kontrol yetkililerinin onayıyla bazı uçuşların yapılabileceği bildirildi.

İngiltere: Hava sahası bugün 01.00’e (TSİ 03.00) kadar kapalı.

Norveç: Ülkedeki hava sahası Kristiansand’in kuzeyindeki bazı bölgelerde kısmen açıldı.

Polonya: Cuma gününden bu yana kapalı tutulan hava sahasını dün kısmen açtı.

Rusya: Tüm havaalanları açık.

Slovakya: Hava sahası cuma gününden bu yana kapalı tutuluyor.

İspanya: Madrid havaalanı açık tutuluyor, ancak Iberia Havayolları Portekiz, İtalya’nın güneyi, Yunanistan ve Türkiye dışındaki tüm Avrupa uçuşlarını iptal etti.

İsveç: Hava sahası bugün günün ilk saatlerinde kapalı tutulacak. İsviçre: Hava sahası dün 14.00’e (TSİ 15.00) kadar kapalıydı.

Bugün
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler