YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devrim kahramanı sinemada
Devrim kahramanı sinemada
02 Şubat 2011 08:08
Tunus'ta kendini yakarak devrim ateşinin fitilini yakan seyyar satıcı Muhammed Bouazizi'nin hayatı sinema oluyor.

Tunus’taki Yasemin Devrimi sinemaya ilk ilhamını verdi. Kendini yakarak devrimi başlatan seyyar satıcı Muhammed Bouazizi’nin hayatı sinemaya aktarılıyor

Meyve tezgahı elinden alındığı için kendini yakan ve Yasemin Devrimi’ni başlatan Tunuslu seyyar satıcı Muhammed Bouazizi’nin hayatı sinemaya uyarlanıyor.

The Hollywood Reporter’ın haberine göre ünlü yapımcı ve dağıtımcı Tarık Bin Ammar, ‘Ayı’ ve ‘Gülün Adı’ gibi başarılı filmlerin yönetmeni Jean-Jacques Annaud’nun ‘Black Gold / Siyah Altın’ adlı filminin çekimleri için Tunus’ta bulunduğu sırada meydana gelen olaylar üzerine bu projeyi gerçekleştirme kararı aldı.

Bağımsız Tunus devletinin ilk başkanı Habib Burgiba’nın yeğeni olan Tarık Bin Ammar, projenin bütün gelirinin Bouaziza’nın ailesine kalmasını sağlayacağını da açıkladı.

ARAP SİNEMASININ ÖNCÜSÜ

Bin Ammar, birçok film şirketinde ve medya kuruluşunda hissesi bulunan, Berlusconi ile ortaklıkları bulunan, Murdoch’ın medya gruplarına ve Arap prenslerine danışmanlık yapan önemli bir yatırımcı. 1977 yılında Tunus’ta stüdyo kurarak başta ilk ‘Yıldız Savaşları’ filmi ve ilk Indiana Jones macerası ‘Kutsal Hazine Avcıları’ olmak üzere Hollywood’un ve büyük bütçeli Avrupa yapımlarının Tunus’u mekan seçmeleri için aracı oldu.

EN PAHALI FİLMİ ÇEKTİ

Bin Ammar, yapımcı olarak Roberto Rossellini (Mesih), Claude Chabrol (Les Magiciens), Franco Zefirelli (Nasıralı İsa, La Traviata, Toscanini), Roman Polanski (Korsanlar), Brian de Palma (Ölümcül Kadın) ve Giuseppe Tornatore (Baaria) gibi yönetmenlerle çalıştı.

Bin Ammar’ın Tunus’ta devrim sırasında tamamladığı, Antonio Banderas’ın tutucu babası ve açık görüşlü kayınpederi arasında kalan bir Arap prensini canlandırdığı ‘Black Gold’, 55 milyon Avroluk bütçesiyle konusu Arap dünyasında geçen en pahalı yapım oldu.

İşbirliğin ikinci filmi

Bin Ammar’ın Tunus’ta devrim sırasında tamamladığı, Antonio Banderas’ın bir Arap prensini canlandırdığı ‘Black Gold’un yönetmenliğini Fransız Jean Jacques Annaud yapmıştı. Şimdi ünlü ikili popüler konuyu sinemaya taşıyacak.

Star

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler