YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devlet terörden vazgeçeni affetmeli
Suriye lideri Beşar Esad yarın İstanbul'a geliyor. Kendisi gelmeden Kürt açılımıyla ilgili önemli bir mesaj yolladı.
Devlet terörden vazgeçeni affetmeli
15 Eylül 2009 / 10:01 Güncelleme: 15 Eylül 2009 / 13:52

Yarın Türkiye'yi ziyaret edecek olan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, İstanbul'a gelmeden önce Türkiye'ye "kürt açılımı" ile ilgili çok önemli bir mesaj gönderdi:

"Silah bırakırlarsa dağdaki Suriyeli PKK'lıları alırız" Türkiye'nin yanındayız

Türkiye ziyareti öncesi Türk gazetecileri kabul eden Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Kanal A'nın 2 yıl önce gündeme getirdiği PKK'nın tasfiye sürecinde teröristlerin kendi ülkelerine döneceği bilgisini bir kez de Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad doğruladı. "

Bin 500 suriye uyruklu teröristi kabul etmeye hazırız" diyen Esad, Ankara'nın son dönemlerde başlattığı açılım politikasının sadece Türkiye'yi değil tüm bölgeyi de olumlu yönde etkileyeceğini söyledi.

Suriye kökenli 1500 terörist PKK'ya karşı mücadelede Suriye'nin Türkiye'nin yanında yer aldığının da altını çizen Esad, Kuzey Irak'ta barınan ve sayıları 1500 olduğu öne sürülen Suriye kökenli teröristlerin silah bırakması durumunda bunları ülkesine kabul edeceğini söyledi. Ancak Kürt açılımının zamanlaması konusunda kaygıları olduğunu vurgulayan Esad, "ülke bütünlüğünün en önemli hedef" olması gerektiğini belirtti.

TERÖR ÖLDÜRMEKLE BİTMEZ

"(PKK'daki 1500 Suriyeli'yi) mutlaka vatandaşlığa kabul etmemiz lazım diyen" Esad, "Terör teröristleri avlayarak bitirilemez. Çünkü yok ettiğin teröristin yerine bir başkası geliyor" diye konuştu

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler