YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Devlet silah verip öldürtüyor'
'Devlet silah verip öldürtüyor'
26 Temmuz 2010 07:55
Başsavcılık: Cinayetlerden bazılarını cezaevi yetkililerince dışarı çıkarılan ve silah verilen mahkumlar işliyor.

Meksika'da uyuşturucu ticaretiyle bağlantılı cinayetlerden bazılarının cezaevi yetkililerince gizlice dışarı çıkarılan ve silah verilen mahkumların işlediği bildirildi.

Federal Savcılık Sözcüsü Ricardo Najera, düzenlediği basın toplantısında, özellikle ülkenin kuzeyindeki bazı cezaevi yönetici ve muhafızlarının mahkumları gizlice dışarı çıkardığını, bu mahkumlara ruhsatlı silahlar temin ettiklerini belirterek, geçen hafta 17 kişinin öldürüldüğü silahlı baskının da aralarında olduğu çeşitli cinayetlerin bu şekilde işlendiğinin tespit edildiğini kaydetti.

Aynı kişilerin mahkumların cinayetleri işledikten sonra cezaevine dönmelerini de sağladığını dile getiren Najera, mahkumların cezaevinden çıkarılmasının cezaevi müdürünün bilgisi dahilinde olduğu ve ruhsatlı silahların bu işte kullanıldığına yönelik görgü tanıkları bulunduğunu da vurguladı.

Her birinde çok sayıda ölümün meydana geldiği silahlı saldırıların uyuşturucu çeteleri arasındaki çatışmadan kaynaklandığını dile getiren Najera, ''Maalesef bu tetikçi mahkumlar saldırılarında masum kişileri de öldürüyor ve sonra hücrelerine dönüyor'' dedi.

Torreon kentinde 17 kişinin öldürüldüğü saldırıdan sonra olay yerinde bulunan mermi çekirdeklerinin balistik incelemeye alındığını belirten Najera, saldırıda kullanılan dört tüfeğin cezaevi muhafızlarına ait ruhsatlı silahlar olduğunun kesinleştiğini söyledi.

Savcılık yetkilileri, 18 Temmuzda Torreon kentindeki yapılan ve 17 kişinin öldürüldüğü katliam dahil, en az üç katliamın cezaevinden çıkan bu tür 'tetikçi' mahkumlar tarafından yapıldığının belirlendiğini kaydetti.

Yetkililer, yapılan soruşturma çervesinde Durango eyaletindeki bir cezaevi müdürü ve üç yetkilinin ev hapsine alındığını, kendilerine henüz bir suçlama yöneltilmediğini de dile getirdi.

Ülkede hükümetin uyuşturucu kartellerine karşı mücadele başlattığı 2006'dan bu yana uyuşturucuyla ilgili şiddet olaylarında yaklaşık 25 bin kişi hayatını kaybetti. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler