YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devlet başkanına ölüm tehdidi
Devlet başkanına ölüm tehdidi
13 Nisan 2010 19:22
Organize suç örgütlerinden devlet başkanı ve diğer liderlere suikast tehdidi.

Sırbistan'daki organize suç örgütlerinin Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç ve diğer üst düzey yetkililere suikast tehditlerinde bulunduğu bildirildi.

Parlamento devlet güvenliği komisyonu başkan yardımcısı Dusan Bajatoviç, tehdit seviyesi ve güvenlik servislerinin bulgularının tehditlerin ciddi olduğunu gösterdiğini belirterek, riskin farkında olduklarını ve başta Tadiç olmak üzere Sırp liderlerin koruma önlemlerini artırdıklarını söyledi.

Blic gazetesinde bugün bir mülakatı yayımlanan Adalet Bakanlığı üst düzey yetkilisi Slobodan Homen de, komşu Karadağ'dan gelen şüphelilerin Devlet Başkanı Tadiç, Adalet Bakanı Snezana Maloviç, organize suç örgütlerine bakan savcı Miljko Radisavljeviç ile polis ve güvenlik kurumlarının bazı kişileri öldürmeyi planladıklarının öğrenildiğini ifade etti.

Homen, yetkililerin komplolarla ilgili birilerini tutuklayıp tutuklamadığı hakkında ise bilgi vermedi.

Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'in 2000 yılında devrilmesinin ardından Sırp yetkililer organize suçları ortadan kaldırmak için çalışmalara başlamış, ancak geçmişteki yönetimlerle sıkı işbirliği içinde oldukları bildirilen suç örgütleri 2003 yılında dönemin reformcu başbakanı Zoran Cinciç'i öldürmüştü.

Devlet Başkanı Tadiç de kısa süre önce yaptığı bir açıklamada, Sırbistan'ın refahının organize suçları ezmekle görevli yetkililerin kararlılığına bağlı olduğunu söylemişti.

AB de Sırbistan'a, üyelik için suç ve yolsuzluğa karşı kararlı mücadele şartı koyuyor. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler