YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devlet Başkanı ülkeyi terk etti!
Devlet Başkanı ülkeyi terk etti!
15 Ocak 2011 08:09
Tunus'ta yaklaşık bir aydır süren gösterilerin ardından Cumhurbaşkanı Zeynelabidin Bin Ali ülkeyi terk etti

Dubai merkezli El Arabiye televizyonu, ''son dakika'' olarak verdiği haberde, Bin Ali'nin uçağının Suudi Arabistan'ın Cidde kentine geldiği duyurmuş ancak haberin henüz doğrulanmadığını belirtmişti.

Suudi Arabistan devlet haber ajansı, Bin Ali'nin ailesiyle birlikte ülkeye geldiğini duyurdu. Haberde, "Krallık, Cumhurbaşkanı Zeynelabidin Bin Ali ve eşinin gelişini hoş karşıladı" ifadesi kullanıldı.

Edinilen bilgilere göre Başbakan Muhammed El Gannuşi ile muhalefet liderleri arasında yapılan görüşmelerde, ülkede yeni bir sayfa açılabilmesi için atılacak adımlar çerçevesinde, muhalefetin de katılımıyla bir seçim hükümeti kurulmasının yanı sıra Cumhurbaşkanı Zeynelabidin Bin Ali'nin ülke dışına gidişine imkan tanınarak mevcut görevini bırakması da planlanmıştı.

Tunuslu kaynaklar, Zeynelabidin Bin Ali'nin yurt dışında yargılanmak durumunda kalmamak için Avrupa dışında bir Yerde yaşamayı tercih etmiş olmasının güçlü bir olasılık olduğunu da kaydettiler.

Tunus Başbakanı Muhammed Gannuşi, cumhurbaşkanlığı görevini geçici olarak üstlendiğini açıkladı.

ORDU HAVALİMANINI KONTROL ALTINA ALDI
Tunus'ta ordunun, Tunus Kartaca Uluslararası Havalimanının kontrolünü ele aldığı ve hava sahasının kapatıldığı bildirildi.

Bir havalimanı kaynağı, ordu birliklerinin havalimanında olduğunu doğrulayabileceğini, tankların havalimanı bölgesini sardığını kaydetti.

Kaynak, hava sahasının da kapatıldığını belirtti.

BİN ALİ'NİN AİLE ÜYELERİ GÖZALTINA ALINDI

Tunus'tan ayrıldığı bildirilen Cumhurbaşkanı Zeynelabidin Bin Ali'nin bazı aile üyelerinin gözaltına alındığı bildirildi.

Nessma adlı özel TV kanalının haberine göre, Bin Ali'nin damadı olan ve ülkenin önde gelen işadamları arasında bulunan Sakher Materi de gözaltına alınanlar arasında bulunuyor.

Gözaltı iddialarına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.(AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler