YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devlet başkanı aylardır kayıp!
Devlet başkanı aylardır kayıp!
10 Mart 2010 16:26
Halk, aylardır ortalıkta görünmeyen devlet başkanının görevine son verilmesini istedi.

Nijerya'da binlerce kişi, sağlık sorunları nedeniyle aylardır tedavi gören Devlet Başkanı Umaru Yar'Adua'nun görevine son verilmesi ve geçici devlet başkanı Goodluck Jonathan'ın bu görevi devralması talebiyle gösteri düzenledi.

Göstericiler, silahsız polislerin gözetiminde Devlet Başkanlığı konutunun kapısına kadar yürüdü. Gösterinin öncülerinden Babatunde Ogala, "ortalıkta görünmeyen" Devlet Başkanının görevden alınmasını istediklerini söyledi.

"Göremediğimiz, ülkeyi yönetemeyen bir devlet başkanından artık sıkıldık. Onu görmek istiyoruz" diyen Ogala, bu göreve ülkeyi yönetebilecek nitelikte birinin getirilmesini talep ettiklerini belirtti.

Devlet Başkanlığı ile bakanlar arasındaki ilişkileri koordine etmekten sorumlu yetkili Yayale Ahmed'e taleplerini içeren bir mektup veren göstericilerin liderlerinden Tunde Bakare, en önemli ültimatomlarının Yar'Adua'nın görevine resmi bir kararnameyle son verilmesi olduğunu belirtti.

Anayasaya göre, Yar'Adua'nın sağlık sorunları nedeniyle ülkeyi yönetme ehliyetinin olmadığının resmi olarak açıklanması durumunda, görev süresi doluncaya kadar Devlet Başkanlığı görevini Goodluck Jonathan devralıyor.

Talepleri içeren mektubu alırken yaptığı konuşmada "Bunun bir demokrasi göstergesi olduğunu" söyleyen Ahmed, geçici devlet başkanı Jonathan'ın bu talepleri inceleyeceğine söz verdiğini açıkladı.

Suudi Arabistan'da tedavi gördükten sonra iki hafta önce ülkesine dönen Devlet Başkanı Umaru Yar'Adua, uzun süredir kamuoyunun karşısına çıkmadı. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler