YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dev otele görkemli açılış
Dünyanın en büyük gökdeleni Dubai'de muhteşem bir törenle açıldı. Gökdelen açık haavada 90 km öteden görülebiliyor.
Dev otele görkemli açılış
05 Ocak 2010 / 08:35 Güncelleme: 05 Ocak 2010 / 08:36

Mali sıkıntılarla gündeme gelen Dubai, 4.1 milyar dolarlık Burj Dubai’yi açarak meydan okudu. 818 metrelik Burj Dubai, 509 metrelik Taipei 101’i geçerek dünyanın en yükseği oldu...

Yaklaşık bir ay önce yaşadığı finans kriziyle dünya piyasalarını dalgalandıran Dubai, dünyanın en yüksek binası için meydan okur gibi bir açılış yaptı. Dubai Emiri Şeyh Muhammed Bin Raşid Al Maktum’un şirketi Emaar Properties tarafından 4.1 milyar dolarlık yatırımla inşa edilen Burj Dubai (Dubai Kulesi) dün görkemli bir törenle açıldı.160 katlı Burj Dubai, 818 metrelik yüksekliğiyle dünyanın en yüksek binası olma özelliğini taşıyor. Mimarı Adrian Smith olan Dubai Kulesi en yakın rakibi Tayvan’daki Taipei 101’den 300 metre daha yüksek. Binanın yapı mühendisi Bill Baker, açılış için bulunduğu Dubai’de yaptığı açıklamada, inşaat sürecinde ne kadar yükseğe çıkabileceklerinden emin olmadıklarını, nihai yüksekliğin kendileri için keşif ve öğrenme deneyimi olduğunu söyledi.

6 YILDA TAMAMLANDI

Baker, Burj Dubai’nin ilk tasarımlarında binanın 508 metre yüksekliğindeki Taipei 101’den 10 metre daha yüksek olmasının planlandığını da vurguladı.Yapımında 12 bin işçinin çalıştığı Burj Dubai’nin yapımına 2004’te başlandı ve ortalama 3 günde bir kat bitirildi. Burj Dubai’nin 150’nci katından sonrası çelik konstrüksiyon. Bu da gökdelene, betonarme kütle üzerine çelik konstrüksiyonla devam edilen ilk bina özelliğini kazandırıyor. Binanın açılışında 10 bin havai fişeğin yanı sıra ses ve müzik efektleri ve koreografi edilmiş su gösterileri yapıldı. Açılışta ayrıca 868 adet yüksek güçlü ‘stroboskop’ ışık, binanın dış cephesine entegre edildi ve bir dizi hipnotik ışıklandırma yapıldı. Açılış törenindeki gösterilerin organizasyonu için Fransız, İngiliz ve ABD’li uzmanlardan da yardım alındı. Gösteri, üç ayrı gösteri havai fişek şovuyla tamamlandı. Açılışı 400’ün üzerinde medya mensubu izledi. 

95 km uzaktan görülebiliyor 

• 95 km uzaklıktan Burj Dubai’nin tepe noktası görülebiliyor.

• Dünyanın halka açık en yüksek ve dışarıda terası bulunan gözlem katı olan ‘At The Top, Burj Dubai’ bölümü Burj Dubai’nin 124’üncü katında yer alıyor.

• 160 lüks otel odası ve suite sahip.

• 12. kattaki ilave dahil 49 ofis katı bulunuyor.

• 1.044 toplam apartman dairesi

• 3.000 yeraltı park yeri

• 5.500 kilogram hizmet kapasitesine sahip kule asansörü

• 12.000: Binanın yapım aşamasında çalışan işçi sayısı.

• 31.400 metre ton bazında: Burj Dubai’nin temelinde kullanılan çelik inşaat demiri.

• 28.261: Burj Dubai’nin dış cephesini ve iki kanadını oluşturan cepheyi kaplayan cam panellerin sayısı.

• 15.000 litre: Kulenin soğutma tesisatında biriken ve bahçe sulamasında kullanılacak olan su miktarı.

• 19 hektarlık yeşil peyzaj Burj Dubai’yi çevreliyor.

Kentte krizin ‘yoğun’ etkisi yok 

Kurban Bayramı öncesinde Dubai Hükümeti’ne ait Dubai World’ün borç ödemelerini erteleyeceği açıklamasının ardından dünya piyasalarında dalgalanmalar yaşanmıştı. Ana geliri turizm, finans ve emlaktan oluşan ve Dubai World’un borç yapılandırma talebi üzerine dünyada ‘yeni bir finansal kriz mi geliyor’ korkusunu yaşatan kentte, krizin yoğun etkisi gözlenmiyor. Abu Dabi Emirliği’nden 10 milyar dolar acil yardım alan Dubai, bunun 4.2 milyar dolarlık kısmı, Dubai World’un emlak bölümü olan Nakheel şirketinin vadesi gelen borcu için kullandı. Dubai’nin toplam borcu 80 milyar dolara ulaşıyor. Dubai’nin ilk çeyrekte 4.9 milyar dolar borç ödemesi bulunuyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler