YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Derin devlette hesaplaşıyor
Bulgaristan kendi derin devletiyle hesaplaşıyor. Bulgaristan'da başbakana suikast hazırlığındayken yakalanan 20 zanlının mahkeme tarafından serbest bırakılması ülkede tansiyonu yükseltti.
Derin devlette hesaplaşıyor
12 Ağustos 2010 / 09:42 Güncelleme: 12 Ağustos 2010 / 09:50

Bulgaristan’da başbakana suikast hazırlığındayken yakalanan 20 zanlı serbest bırakılınca tansiyon yükseldi. Başbakan Borisov yargının derin organizasyonla bağlantılı olduğunu iddia etti

Bulgaristan’da polisinin yaptığı operasyonlar kapsamında Başbakan Boyko Borisov’a suikast planlandıkları iddiasıyla gözaltına alınan kişilerin mahkeme tarafından serbest bırakılması,  ülkede siyasi tansiyonu yükseltti. İçişleri Bakanı Tzvetan Tzvetanov ise mahkemenin kararını “sorumsuzca atılmış bir adım” olarak değerlendirdi. Polisin “Katiller” operasyonu kapsamında gözaltına aldığı 20 kişi arasında, iş adamı ve politikacı Yuri Galev’in katilinin de bulunduğu ve bu kişilerin hedeflerinin arasında Başbakan Borisov’un da olduğu öne sürülmüştü. Borisov bu karar üzerine mahkemenin suçlularla gizli bir işbirliği içerisinde olduğundan şüphelendiği imasında bulundu.

‘KATİLLER’ OPERASYONU DEPREMİ

Geçtiğimiz yıl göreve gelen Bulgar hükümeti AB’nin baskısıyla suç çetelerine “Her şey batıyor” ve “Katiller” adı altında bir dizi operasyon başlatmıştı. Gözaltına alınan 20 kişinin kanlı saldırıdan da sorumlu olduğu, ayrıca hedeflerinin arasında başbakanın da bulunduğu öne sürülmüştü.

‘VİCDANLARINA BIRAKIYORUM’

Karar üzerine Başbakan Boyko Borisov,şu açıklamayı yaptı: “Bundan 10 gün kadar önce hâkimlerin davayı boykot etme eğilimde oldukları duyumunu aldım. Bunun doğru olup olmadığını hâkimlerin vicdanına bırakıyorum.”

Halkı da yargıyı suçluyor

Bulgar vatandaşların büyük çoğunluğu da Bulgaristan’da yaşanan sorunların kaynağı olarak yargı organlarını görme eğiliminde. Ancak bazı çevreler ülkede polisin uyguladığı şiddet olaylarındaki artış, baskınlar ve yargıya yönelik suçlamaların ardında, hükümetin başarısızlıklarını gizleme çabasının yattığı görüşünde. Bulgaristan’da derin bir gerilime neden olan bu olaylar sonucunda halk da tedirgin olmuş durumda. Bulgar yargıçlar da yargının yolsuzluktan uzak olmadığı konusunda hemfikir.
Star

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler