YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Depremi bir dakika önce bildiler
Depremi bir dakika önce bildiler
12 Mart 2011 08:45
Japonya'daki erken uyarı sistemi depremi 1 dakika önceden uyardı...

Erken uyarı sistemi, Japonya’nın dört bir yanındaki yaklaşık bin sismometreye bağlı. Bu sismometreler, depremlerin öncesindeki sarsıntıları tespit ediyor ve sarsıntıların güçlü olması halinde uyarıda bulunuyor.    

 

Depremlerin öncesinde gerçekleşen ilk sarsıntılar, ikinci sarsıntılardan daha güçlü olma özelliği taşıyor. Ayrıca, daha hızlı hareket etmeleri, depremin yaşanmasından dakikalar önce erken uyarı sistemi tarafından tespit edilebilmelerini sağlıyor.

 

Japonya Meteoroloji Kurumu deprem uzmanı Hirohito Naito, "Sistem oldukça iyi çalıştı çünkü uyarılar tüm ülkede televizyonlardan yayınlandı" dedi.

 

Uyarılar, radyo, televizyon ve uydu aracılığıyla olduğu gibi, cep telefonu ve e-mail aracılığıyla üye kullanıcılara iletiliyor. Tokyo'da erken uyarı ilk olarak normal yayın kesilerek devlet televizyonu NHK'nın yanı sıra özel kanallarda da siren sesiyle duyuruldu.     

 

SİSTEM 2007'DE KURULDU

İlk büyük şok, başkent bölgesinde bu uyarıdan yaklaşık 1 dakika sonra hissedildi. Yüksek binalar sarsıntı ile eğilirken, milyonlarca kişi sokaklara çıktı. Japonya tarihinin en şiddetli depremi erken uyarı sistemi sayesinde halka yaklaşık 1 dakika önce bildirilebildi ama uyarılara rağmen bazı Japon vatandaşların evinden çıkmaması da dikkat çekti.

 

Söz konusu uyarı sistemi, 2007 yılı sonunda kuruldu. Sistem düne kadar 17 tane uyarı verdi.  

 

Dünyada bugüne kadar meydana gelen şiddetli depremlerin yüzde 20'si Japonya'da yaşandı. Bu nedenle, Japonya, dünyada en gelişmiş deprem teknolojisine sahip ülke olarak kabul ediliyor.

 

TAYVAN VE MEKSİKA'DA DA VAR

 

Naito, "Meksika gibi diğer ülkeler de fiilen bu sistemi uyguluyor. Ancak japonya Meteoroloji Kurumu tarafından kullanılan sistem, bir ülkenin tamamını kapsayan tek sistem olma özelliğine sahip" dedi... (İnternethaber)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler