YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Depremde ölü sayısı artıyor...
7.9'luk depremle sarsılan Japonya'da şimdide Tusunami meydana geldi... Deprem sonrası oluşan tsunamide şimdiye kadar 19 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi...
Depremde ölü sayısı artıyor...
11 Mart 2011 / 11:12 Güncelleme: 11 Mart 2011 / 16:40

Japonya'da 8.9 büyüklüğündeki depremde ölü ayısının 19'a çıktığı bildirildi.

Japon medyası, deprem ve depremin yol açtığı dev dalgalarda 19 kişinin öldüğünü duyurdu.

Kyodo haber ajansı, Japonya'nın kuzeyindeki Sendai limanında tsunaminin yol açtığı 10 metre yüksekliğindeki dev dalga nedeniyle bir kişinin öldüğünü duyurdu.

TAVYAN'DA TSUNAMİ ALARMI

Japonya'da meydana gelen depremin ardından Tayvan'daki meteoroloji bürosundan tsunami alarmı verildi.

Meteoroloji bürosundan yapılan açıklamada, TSİ 11.30 sularında tsunami dalgasının beklendiği belirtilerek sahil bölgelerinde yaşayanların deniz şartlarındaki değişiklikler konusunda hazırlıklı olmaları istendi.

ENDONEZYA'DA DA TSUNAMİ UYARISI VERİLDİ

Japonya'da meydana gelen 8,9 büyüklüğündeki depremin ardından Endonezya'da da tsunami uyarısı yapıldı.

Meteoroloji kurumu, ülkenin doğu kesimlerindeki Kuzey Sulavesi, Papua ve Molük Adaları için tsunami uyarısında bulundu. Tsunaminin bu bölgeleri TSİ 13.00'de vurabileceği belirtildi.

Öte yandan Hawaii'deki Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, tsunami uyarısını Pasifik bölgesinin çoğunun kapsayacak şekilde genişletti. (AA)

tsunamiyi tarif edemiyenler.
 // ibrahim çelikoğlu
Tsunami,deniz seyunun enerji yüküne göre 500-800km hızla büyük deniz nehrinin,enerji merkezinden dışarıya,(heryöne) akmasıdır.Bu hızla akarken,rüzgar,deniz dalgası,sığ veya derinlik,yer çekimi yüzündan dalga oluşmaktadır.Bu dalganın ehimniyeti yoktur.Tsunami kara parçasına yaklaştığı zaman,yavaşça sığlaşan suda çok engel yacak,arkadan gelen suyun kapasitesine göre su yukarıya itelenecek olduğundan duruma göre,suyun kapasitesi,hızı,çok yükseklere zarar v...
11 Mart 2011 11:47
Deprem,felaket erken uyarı merkezi erzincan- T Ü R K İ Y E
 // Hüsamettin şener
*BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN P VE S DEPREM DALGALARI ARASINDAKİ HIZ FARIKI KURNAZLIĞINI ERKEN UYARI DİYE YUTTURANLARA. DÜN İMA YOLU İLE UYARDIM AMA YİNE ANLAYAMADILAR.
*Japonlar altlarındakini bilemediler ama ben çoktan tesbit ettim üstün teknolojim ve binlerce buluşlarımla 7.0 magnitüdü geçecek diye. Kayıtlarıma baktım 8.0 magnitüdü gösteriyor. DEPREM,FELAKET ERKEN UYARI MERKEZİ ERZİNCAN - T Ü R K İ Y E
jAPONYADAKİ TÜRK PROF. SADECE TEBRİK ETTİ NASIL BİLDİN DİYE...
11 Mart 2011 10:06
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler