YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demokratik Kongo'da şiddet olayları: 29 isyancı öldürüldü
Demokratik Kongo'da şiddet olayları: 29 isyancı öldürüldü
15 Haziran 2016 02:56
Ordunun düzenlediği operasyonda 29 Ugandalı isyancı öldürüldü

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde, ordunun düzenlediği operasyonda 29 Ugandalı isyancının öldürüldüğü bildirildi. 

Ugandalı ayrılıkçılara karşı 2014'te başlatılan operasyonları yürüten Ordu Sözcüsü Yüzbaşı Mak Hazukay Mongba, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Demokratik Kongo ordusunun BM İstikrar Misyonu'nun (MONUSCO)hava desteğiyle düzenlediği operasyonda 29 Ugandalı isyancının öldürüldüğünü, 10 isyancının ele geçirildiğini belirtti. 

Operasyonlar sırasında 3 askerin hayatını kaybettiğini, 8'inin yaralandığını ifade eden Mongba, Kuzey Kivu kentinde isyancılara ait bazı mevziler ile çok sayıda silah ve mühimmatın da ele geçirildiğini söyledi.

Ülkenin doğusu yaklaşık 20 yıldır, doğal kaynakların kontrolünü ele geçirmeye çalışan silahlı grupların çatışmalarına sahne oluyor.


MONUSCO ile ordunun, ayrılıkçıları yok etmek üzere düzenlediği ortak operasyonlar devam etse de ADF-Nalu'nun sivillere, mavi berelilere ve askerlere yönelik saldırıları sürüyor.

Uganda'da 1986'dan bu yana iktidarda bulunan Yoveri Museveni rejimine karşı kurulan ve Demokratik Kongo'nun doğusunda 1995 yılından bu yana aktif olan ADF-Nalu, BM'nin terör örgütleri listesinde yer alıyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü aralıkta, Ekim 2014'ten bu yana 600'den fazla kişinin ADF-Nalu'nun saldırılarında yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler