YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demokratik bir Irak görmek istiyoruz
Demokratik bir Irak görmek istiyoruz
02 Kasım 2013 08:27
Obama, ülkesinin, şiddetten kurtulmuş, müreffeh ve demokratik bir Irak görmek istediğini bunun için Irak’a yardımcı olmaya hazır olduklarını söyledi.

Obama, Irak Başbakanı Nuri el Maliki’yle Beyaz Saray’da bir araya geldi. Oval Ofis’te baş başa görüşen iki lider, toplantı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu.

ABD’nin, Irak’ın seçimlere yönelik bir yasa çıkararak, Irak halkının farklılıklarını şiddete başvurmak yerine siyasi bir şekilde tartışmalarının sağlanmasını istediğini ifade eden Obama, ülkenin şiddetten kurtulmuş, kapsayıcı ve müreffeh bir hale gelmesini görmek istediklerini söyledi.

Obama, Suriye konusunu da ele aldıklarını ve bu ülkede yaşananların Irak’a da taştığını söyleyerek, Suriye’ye siyasi bir çözümün getirilmesi konusunda Maliki’yle aynı fikir üzerinde anlaştıklarını bildirdi.

ABD Başkanı Obama ayrıca Maliki ile El Kaide’nin nasıl geri püskürtüleceğini ele aldıklarını ifade etti. Terör örgütünün Irak’taki faaliyetlerinin arttığına dikkat çeken Obama, Maliki ile örgüte karşı yapılacak ortak bir müdahale hakkında konuştuklarını belirtti.

Obama, Washington’ın “kapsayıcı” ve “demokratik” bir Irak’ın inşasına yardımcı olmak istediğinin altını çizdi.Irak Başbakanı Maliki ise, gelecek sene yapılması planlanan seçimlerin zamanında gerçekleştirilmesini istediğini ve Irak’a barışçıl bir çözüm getirilmesi gerektiği konusunda Obama’ya tamamıyla katıldığını dile getirdi.

ABD Başkanı Barack Obama, toplantı sonunda bir gazetecinin Los Angeles Havalimanı’nda meydana gelen silahlı saldırıya ilişkin herhangi bir yorumda bulunup bulunmayacağını sorması üzerine, “Durumu kontrol etmeye devam ediyoruz ve elbette ki endişe verici olduğunu kabul ediyoruz. Ancak yapılacak herhangi bir yorumu emniyet yetkililerine bırakıyorum” şeklinde konuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler