YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dehşet veren katliam anı
Dehşet veren katliam anı
Dehşet veren katliam anı
31 Ocak 2009 / 08:07 Güncelleme: 31 Ocak 2009 / 00:00

İsrail ordusunun içeride kimlerin olduğunu bilmesine rağmen tank ateşine tuttuğu BM Filistinli Mültecilere Yardım Kurumu'na (UNRWA) ait okulun görüntüleri ilk kez yayınlandı.

TANK ATEŞİNE TUTTULAR

 İsrail,17 Ocak'ta Beyt Lahya'da evleri yıkılan bin 600 kişinin sığındığı BM Filistinli Mültecilere Yardım Kurumu'na (UNRWA) ait okulu tank ateşine tutmuştu. Saldırıda beş ve yedi yaşlarında iki kardeş ölürken, annelerinin de aralarında bulunduğu 14 kişi yaralamıştı. Görgü tanıkları, saldırı sonrası İsrail askerlerinin canını kurtarmak için kaçmaya çalışan kalabalığın üzerine ateş açtığını söylemişti.

FOSFOR KULLANDILAR

İsrailli İnsan Hakları Örgütü B'Tselem tarafından yayınlanan Muhammed El Baba’nın çektiği fotoğraflarda Beyt Lahya'daki BM okulunun vuruluş anı ve insanların kaçışının tüm dehşeti gözler önüne seriliyor. UNRWA Başkanı John Ging merkezlerinin fosfor bombasıyla vurulduğunu, insani yardım deposunun yanması sonucu yüzlerce tonluk gıda ve ilacın yok olduğunu belirtti. 1300'ü aşkın kişinin öldüğü saldırılarda hastaneleri, camileri ve okul binalarını hedef almaktan çekinmeyen İsrail'in saldırılarda fosfor kullandığı fotoğraflarda da gözüküyor.

BİLEREK BOMBALIYOR

UNRWA sözcüsü Christopher Gunness, "İsrail buranın koordinatlarını ve içinde kimler olduğunu biliyor. Ama BM binaları doğrudan hedef oluyor. Savaş suçuyla ilgili bir soruşturma açılmalı" dedi.


Başbakan Erdoğan'ın Davos'ta Şimon Peres'e sert çıkmasına işte bu görüntüler neden oldu. (Bugün) 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler