YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
De Gaulle DAEŞ'i vurmaya başladı
De Gaulle DAEŞ'i vurmaya başladı
23 Kasım 2015 16:27
Fransa’nın ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyona destek kapsamında Akdeniz’e gönderdiği uçak gemisi Charles de Gaulle, Suriye ve Irak'taki DAEŞ hedeflerine yönelik ilk operasyonunu başlattı.

Akdeniz’de önceki gün konuşlanan ve bölgedeki Rus birlikleriyle de irtibata geçen Charles de Gaulle uçak gemisi, bugün Suriye’de ve Irak'ta diğer koalisyon birlikleriyle beraber DAEŞ hedeflerini vurmaya başladı.

Fransa’nın ilk uçak gemisi olan Charles de Gaulle, 13 Kasım’da Paris’i kana bulayan ve DAEŞ’in üstlendiği terör saldırılarının ardından Suriye’deki DAEŞ hedeflerine yönelik operasyonlara katılmak üzere bölgeye sevk edilmişti.

OPERASYONLAR EN AZ 4 HAFTA SÜRECEK

Uçak gemisinde 18 Rafale savaş uçağı, 8 Super Etendard tek kişilik taarruz uçağı ve 2 erken uğarı uçağının yanı sıra askerlerden ve pilotlardan oluşan 2 bine yakın personel bulunuyor.
Fransa basınına göre Charles de Gaulle'ün Suriye ve Irak’a yönelik operasyonları 4 hafta sürecek ve gerekirse uzatılacak.

KIBRIS'TAKİ ÜSSÜ KULLAN ÖNERİSİ

Bu arada İngiltere Başbakanı David Cameron bu sabah Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'la görüştü. Cameron görüşme sonrası yaptığı açıklamada, DAEŞ'le mücadele kapsamında Rum Kesimi'ndeki "Ağrotur" üssünü Fransa'nın kullanımına açmayı önerdiğini söyledi.

CAMERON'DAN "DAEŞ" MAKALESİ

İngiltere Başbakanı David Cameron da, ülkesinin Suriye'de DAEŞ'i hedef alan uluslararası koalisyonun hava operasyonlarına destek vermesi planlarıyla bağlantılı olarak, "Ülkemizin korunması yükünü ve risklerini başkalarının üzerine yıkamayız" dedi.

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın, Paris saldırılarının ardından İngiltere'de en fazla tartışılan konular olan savunma, güvenlik ve terör tehdidine değindiği makalesi Daily Telegraph'ta yayımlandı.

Makalesinde, Fransız halkına verilen desteğin devam ettiğini göstermek üzere bu sabah Paris'i ziyaret ettiğini belirten Cameron, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile birlikte "dünyayı bu şeytan terör tehdidinden nasıl kurtaracaklarını görüşeceklerini" belirtti.

"DAEŞ GÜVENLİĞİMİZİ DOĞRUDAN TEHDİT EDİYOR"

Paris'te yaşanan saldırıların, DAEŞ'in İngiltere'den binlerce kilometre uzakta olmadığını hatırlattığını belirten Cameron, DAEŞ'in ülkesinin güvenliğine doğrudan tehdit oluşturduğunun altını çizdi.

"İngiliz halkının, ulusal güvenliğin önemini kavrayan ve ülkemizin güvende olması için gerekli her şeyi yapacak bir hükümetleri olduğunu bilmesini istiyorum" diyen Cameron, makalesinde şu ifadeleri kullandı:

"İslami aşırıcılığın zehirli ideolojisiyle başa çıkacağız. Yardım bütçemizi, çatışmaları önlemek üzere daha kırılgan ve çökmüş devletler ile bölgelerin desteklenmesine yeniden odaklayacağız. Stratejimiz, kaynaklarımızın derinleştirilmesini, terörle mücadele alanında uluslararası işbirliğini de kapsıyor. İstihbarat servislerine alınacak bin 900 yeni personel ile terörle mücadele polisinde yatırımın artırılmasının yanı sıra keşif uçakları neslinde yeni büyük bir yatırım yapacağız."

KIBRIS'TA İKİ ÜSSÜ VAR

İngiltere'nin Kıbrıs'ta Ağrotur ve Dikelya askeri üsleri bulunuyor. İngiliz üsleri Batı Üs Bölgesi olarak da bilinen Limasol yakınlarındaki ve Episkopi Cantonment'ı içeren Ağrotur ile Ayios Nikolaos İstasyonu'nu içeren ve Doğu Üs Bölgesi olarak bilinen Dikelya olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Kıbrıs'taki İngiliz üslerinde 3 bin kişinin çalıştığı tahmin ediliyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler