YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dayakçı polislere 99 yıl hapis
Dayakçı polislere 99 yıl hapis
01 Ekim 2010 08:38
Dayakçı polisleriyle gündemden düşmeyen Amerika yine gündemde...Texas eyaletinde motosikletle kaçan zanlıyı motosikletten düşürdükten sonra acımasızca copla döven polisler için 99 yıl hapis istendi.

ABD'de bir zanlıyı döven polisler hakkında 99 yıl hapis cezası istendi. 

Sık sık polis şiddetinin yaşandığı ABD'de son olay, istenilen ceza nedeniyle dikkatleri çekti. Ülkede bu tür olaylar genellikle geçici olarak görevden uzaklaştırma, meslekten ihraç ya da çok kısa süreli hapis cezası ile sonuçlanıyor. Ancak Texas eyaletinde, konuyla ilgili mahkemedeki büyük jüri, bir zanlıyı döven iki polisin 'kamu görevlisi tarafından aşırı derecede şiddet suçu' ile yargılanmasını istedi. 99 yıl hapisle sonuçlanabilecek suçlama eğer hakim tarafından da kabul görürse, polisler Kevin Randolph ve Paul Bauer ömürlerinin geri kalanını parmaklıklar ardında geçirecek. Meslekten ihraç edilen iki polis hakkında, raporlarda yalan söylemek ve görevi kötüye kullanmak suçlamaları da bulunuyor. 

Amerikan televizyonlarında yayınlanan görüntülerde, polisten motosiklet ile kaçan zanlı bir süre sonra pes edip teslim oluyor. Yere yatan zanlı, kelepçelenmeyi beklerken iki polisin acımasız şiddetine maruz kalıyor. Olay sonrası dayağa karışan iki polis kovuldu. Olayı kaydeden polis arabasının yönünü değiştirerek olayın görüntülenmesini engelleyen Walter Deutsch hakkında da delilleri gizlemek iddiası ile dava açıldı.
 

Cihan

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler