YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'ndan ABD'ye tepki
BM İnsan Hakları Konseyi, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere baskın düzenleyerek 9 Türk'ün ölümüne neden olduğu soruşturma raporunu onaylayan tasarıyı kabul etti.
Davutoğlu'ndan ABD'ye tepki
30 Eylül 2010 / 10:56 Güncelleme: 30 Eylül 2010 / 10:56

İslam Konferansı Teşkilatı'na üye 57 ülke adına Pakistan tarafından sunulan karar tasarısı 30 oyla kabul edilirken, 15 üye çekimser kaldı. Tasarıya sadece ABD'nin hayır oyu kullanması dikkat çekti. 65. BM Genel Kurul toplantıları çerçevesinde bulunduğu Boston'da konuyu değerlendiren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD'nin rapora 'hayır' oyu vermesine tepki gösterdi. ABD'nin tavrı için "derin bir sukut-ı hayal yaşadığını" ifade eden Davutoğlu, "Dost ve müttefik ülkelerin, insan hakları konusunda gösterdikleri duyarlılıkları burada da göstermelerini beklerdik." dedi. ABD'yi raporu göz ardı etmekle suçlayan Bakan Davutoğlu, "Ümit ederiz ki önümüzdeki dönemde duyarlılıklarını gösterirler. Bu yalnızca Türkiye'nin meselesi değil, insanlık ve vicdanının meselesidir." dedi. Rapora çekimser kalan AB ülkelerini de eleştiren Bakan Davutoğlu, üye ülkeleri Avrupa insan hakları ilkelerinin ayakta kalması adına tutumlarını gözden geçirmeye davet etti. Olayın sadece Türkiye ile İsrail arasında olmadığını, İsrail ile uluslararası toplum arasında gerçekleşen bir insan hakları ihlali olduğunu kaydeden Bakan Davutoğlu, Türkiye'nin tüm gerçeklerin ortaya çıkması için araştırma komisyonu kurulmasını istediğine dikkat çekti. Rapora 'evet' oyu veren ülkelere teşekkür eden Davutoğlu, bu ülkelerin dost oldukları Türkiye'ye değil, insan hakları ve uluslararası hukuka oy verdiklerini söyledi.

İKT'nin sunduğu karar tasarısında BM İnsan Hakları Konseyi'nden raporu onaylamasını isterken, BM Genel Kurulu'na da raporun değerlendirilmesini tavsiye ediyor. Konseyin hazırladığı soruşturma raporunda İsrail taammüden adam öldürme, işkence, insanlık dışı muamele, bilinçli şekilde büyük acı ve ciddi yaralanmaya neden olmakla suçlanmıştı.

YENİ KÜRESEL DÜZENE İHTİYAÇ VAR

Öte yandan Boston'daki Harvard Üniversitesi'nde konferans veren Bakan Davutoğlu, "yeni bir küresel siyasi, ekonomik ve kültürel düzene ihtiyaç olduğunu" söyledi. Soğuk Savaş'ın ardından dünyanın pek çok yerinde donmuş ihtilafların yeniden ortaya çıktığını ifade eden Davutoğlu, sorunların çözümü için "kapsayıcı, şeffaf ve adil bir düzen" gerektiğini belirtirken bu kapsamda BM'nin de reforme edilmesi gerektiğini vurguladı. Komşularla "sıfır sorun"dan bahsettiğinde "ütopik düşünmekle eleştirildiğini" de ifade eden Bakan, eskiden etrafının düşmanlarla çevrili olduğu düşünülen Türkiye'nin şimdi komşularıyla "mükemmel" ilişkilerinin bulunduğunu belirtti. Tek istisnanın Ermenistan olduğunu hatırlatan Davutoğlu, geçen yıl imzalanan protokol sürecini tamamlayacaklarını kaydetti. Türk tarafının tarihi paylaşmaya ve tartışmaya hazır olduğunu söyleyen Davutoğlu, "Ama kapılar kapanmasın. Suçlamak yerine dinlemek gerek." dedi. (Zaman)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler