YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'na büyük ödül
Davutoğlu'na büyük ödül
30 Nisan 2012 15:16
Dışişleri Bakanaı Ahmet Davutoğlu'na '21. Yüzyılın Lideri' ödülü verilecek.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 3-4 Mayıs tarihlerinde Bosna-Hersek'e ziyarette bulunacak.

Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliği yetkililerinden alınan bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Davutoğlu, 3 Mayıs'ta akşam saatlerinde Saraybosna'ya gelecek ve 4 Mayıs'ta çeşitli görüşmelerde bulunacak.

Davuotğlu'nun 4 Mayıs'ta ayrıca üyelerinin çoğu Boşnak, Sırp ve Hırvat entelektüellerden oluşan merkezi Saraybosna'da bulunan Uluslararası Hümanistler Ligi (Internatıonal League of Humanists) tarafından Davutoğlu'na "21. yüzyılın lideri" ödülü takdim edilecek.

Uluslararası Hümanistler Ligi Genel Sekreteri Zdravko Şurlan, yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun Balkan bölgesinde ülkelerin arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesine yönelik gösterdiği çabalardan dolayı bu önemli ödülü hak ettiğini ifade etti.

Şurlan, Davutoğlu'na verecekleri ödülün, bölgede diyalog kültürü, barış ve istikrarın gelişmesine verdiği katkılardan dolayı bir nevi "teşekkür" anlamı taşıdığını vurguladı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun dünya devlet adamları arasında en eğitimli ve en başarılı bir diplomat olduğunu vurgulayan Şurlan, "Yaklaşık 3 yıl devam eden görev süresi boyunca kendisi, güvenilen bir politikacı ve etrafına nasihat ve ders verebilecek bir devlet adamı olduğunu gösterdi" dedi.

"21. yüzyılın lideri" ödülü bugüne kadar Saraybosna'yı savaştan sonra ziyaret eden Papa 2. Jean Paul ile 2010'da yaşamını yitiren Uluslararası Olimpiyatlar Komitesi Başkanı Juan Antonio Samaranch'a verilmişti. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler