YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Sovyetler Birliği dönemi bitmiştir
Başbakan Ahmet Davutoğlu Ukraynalı mevkidaşı Arseniy Yatsenyuk ile ortak basın toplantısı düzenliedi. Başbakan, "Sovyetler Birliği dönemi bitmiştir, canlandırmaya çalışmak Rusya için iyi olmaz" dedi.
Davutoğlu: Sovyetler Birliği dönemi bitmiştir
15 Şubat 2016 / 13:32 Güncelleme: 15 Şubat 2016 / 14:13

Başbakan Ahmet Davutoğlu Ukraynalı mevkidaşı Arseniy Yatsenyuk ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Uluslararası perspektifte ortak görüşe sahibiz. Rusya füze ile yine Azez'de çocukları vurdu. Kırım, Kırım tatarlarının asli yurdudur. Bugün Rusya'nın gerek Kırım'a gerek Ukrayna'ya yaptığı, gerekse Suriye'de ortaya koyduğu saldırgan tutuma karşı da ortak bir tavrı benimsiyoruz. Alanda kazanım için uluslararası hukuk ihlal ediliyor. Biz görüşmeleri sürdürürken dahi Rusya, Hazar'dan atıldığı düşünülen balistik füzeyle Azez'de okul ve hastaneyi vurdu, çok sayıda çocuk ve sivil hayatını kaybetti.

Bugün aslında üç ülke toprak bütünlüğü konusunda Rusya'nın tehdidi altındadır, Gürcistan, Ukrayna ve Suriye. Ermenistan'a verdiği destek dolayısıyla Azerbaycan'ın da toprak bütünlüğü de fiilen Rusya'nın tehdidi altında.

Sovyetler Birliği dönemi bitmiştir, canlandırmaya çalışmak Rusya için iyi olmaz. Rusya'nın yapması gereken ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı göstermek.

Türkiye Suriye halkının yanındadır. Hiçbir Türk askeri unsuru Suriye'de değildir.

Cenevre'den beri kötü niyetliler

Rusya'nın buradaki kötü niyeti ortaya çıkıyor. Zaten Cenevre'den beri yaptıkları bu niyetin tezahürüdür. BM kararlarına göre insani yardımın açılması ve ateşkesin sağlanması gerekiyordu. Ama son Cenevre görüşmelerine kadar bu gerçekleşmedi ve başarısızlıklar sonuçlandı.  O günden bugüne Rusya saldırılarını Azez'e Halep'e yöneltti ve Türkiye'ye doğru insani yardım koridorunu Esed ve PYD ile birlikte kapattı. Münih'te varılan anlaşmaya rağmen saldırılarına devam edenin Rusya'nın niyetinin barış istememesini, daha çok sivil katletmek, daha çok saldırmak ve rejimi ayakta tutmak olduğunu görüyoruz.

 // Rasim DUMAN
Hukumetimizin RUSYA'ya karsi, UKRAYNA kozunu oynamasi son derece isabetli olmustur. UKRAYNA, RUSYA'nin "yumusak karni"dir. Rus ayisi, cevabi oradan da "anladigi dil"den alacak. TURKİYE ile restlesmenin ne manaya geldigini herkes cok yakinda anlayacak....
15 Şubat 2016 14:24
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler