YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Flistin bayrağını göndere çekeceğiz
Davutoğlu: Flistin bayrağını göndere çekeceğiz
24 Eylül 2015 19:24
DEAŞ'a karşı gösterilen tepkinin terör estiren PKK'ya karşı gösterilmediğine dikkat çeken Davutoğlu, "HamdolsunBM zirvesinde Filistin bayrağı diğer bayraklarla eşit şekilde göndere çekilecek." dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ABD seyahatı öncesi Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu. 

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

İslam dünyası bugün hüzün içindedir. Biraz önce Diyanet İşleri Başkanımızla görüştüm. 18 Türk hacımızdan, 4'üne ulaşılmış, ulaşılmaya çalışılan 14 hacımız var. İnşallah onlara da sağ salim ulaşma imkanı hasıl olur.

Bugün Dağlıca'da şehit düşen askerlerimizin de ait olduğu tümene bir ziyaret gerçekleştirdim. Orada da askerlerimizle ve korucularımızla bir arada öğlen birlikte olduk.

'Terörizmin her türlüsüyle mücadele'

28 Eylül Pazartesi günü Obama'nın ev sahipliğinde, Barışı Koruma Liderler Zirvesi'ne katılacağım. Özellikle çatışma bölgelerinde emniyet ve askeri katkı sağladığımız alanlarda bilgi aktaracağım. Yine Obama'nın ev sahipliğinde, terörle mücadele zirvesi, bu da kısıtlı sayıda devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı, derinlemesine bir görüş alışverişinin yapılacağı bir çalışma olacak. Burada yapacağımız en temel vurgu da iyi terörist, kötü terörist ayrımı olmaksızın, terörizmin her türlüsüne aynı kararlılıkla mücadele zaruretini dile getireceğiz, bu bizim için son derece önemli.

'DAEŞ'e gösterilen tepki PKK'ya gösterilmiyor'

Çünkü maalesef, DEAŞ'a karşı gösterilen tepki Türkiye’de son iki ayda bir çok sivil ve emniyet görevlisi saldırıları yürüten PKK'ya karşı gösterilmiyor olabiliyor. Bizim için terörün ne dini ne de etnik kimliği olabilir. Teröre karşı bütün uluslararası toplumun aynı kararlılıkla mücadele etmesini dile getireceğim.

'Filistin bayrağını göndere çekeceğiz'

30 Eylül’de BM Zirvesi'ne hitap edeceğim. Mülteciler konusu, Filisin konusu, Kudüs'te yaşanan gelişmeler üzerine, ülkemizin perspektifini dile getireceğim. Burada özel gündeme de atıfta bulunmak istiyorum, bu da İnşallah sayın Mahmud Abbas'tan sonra konuşacağım. Daha sonra Filistin bayrağını göndere çekeceğiz. Bu benim için çok anlamlı bir tören. Ancak hatırlayacağınız üzere 29 kasım 2012'de şahsen katılarak konuşma yaptığım oylamada, ezici bir çoğunlukla Filistin gözlemci statüsü kazanmıştı. O gün Filistin adına konuşan tek dışişleri bakanıydım ve salonda bir İsrail Dışişleri Bakanı vardı, hayatımın en onurlu günlerinden biriydi. Aynen şu ifadeleri kullanmıştım. "Uluslararası düzenden bahsedeceksek, o zaman Filistin bayrağı bu bina önünde dalgalandırılmalıdır. Filistin devletinin bayrağı BM'de bayraklarımızla yan yana dalgalanana dek adalete ulaşmış sayılmayacağız." Hamd olsun yoğun gayretlerimizle, bu zirvede Filistin bayrağı diğer bayraklarla eşit şekilde göndere çekilecek.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler